Ochránci přírody se sjeli do Thajska. Řeší vzácné druhy

ČTK ČTK
3. 3. 2013 9:07
Jedná se například o zpřísnění ochrany žraloků

Bangkok - Ochránci přírody z celého světa se sjeli do thajského Bangkoku, kde dnes začíná klíčová konference Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Jednání o tom, jak chránit ohrožené druhy, potrvá do 14. března, napsala agentura AFP.

Rozhovorům bude dominovat osud slonů a nosorožců, které ohrožují pytlácké a pašerácké sítě snažící se vytěžit maximum z neslábnoucí poptávky převážně asijských zemí po slonovině a po nosorožčích rozích.

Pod tlak se patrně dostane hostitelské Thajsko, které je považováno za jedno z ohnisek obchodu s ohroženými druhy, k čemuž přispívá i částečnou legálností obchodu se slonovinou. Ten je v Thajsku povolen, pokud jde o kly z místních slonů. To ale podle ochránců přírody slouží jako zástěrka, pod níž se prodává i slonovina z tlustokožců upytlačených v Africe.

CITES zatím podepsalo 177 zemí včetně Česka. Od roku 1975, kdy dva roky po svém vzniku začala tato úmluva fungovat, vzala pod ochranu zhruba 35.000 druhů živočichů a rostlin, a kontroluje mezinárodní obchod s nimi.

Ochrana žraločích ploutví

Na letošní konferenci se má rovněž jednat o zpřísnění obchodu se žraločími ploutvemi a větší ochraně pro žraloky. Tyto snahy v uplynulých letech pokaždé selhaly kvůli opozici asijských zemí, kde je polévka ze žraločích ploutví považována za lahůdku.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zabíjejí lidé ročně zhruba 100 milionů žraloků, převážně pro jejich ploutve.

Ochránci přírody varují, že řada žraločích druhů je na pokraji vyhynutí. "My jsme nyní na straně predátorů. Lidé spustili vytrvalý útok na žraloky a jejich počty prudce klesají napříč světovými oceány," řekla AFP Elizabeth Wilsonová ze skupiny na ochranu žraloků Pew Charitable Trusts.

CITES, která dnes slaví svých 40 let, bude rovněž usilovat o posílení ochrany pro řadu druhů rostlin včetně madagaskarského ebenového a růžového dřeva.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy