Ochránci přírody se sjeli do Thajska. Řeší vzácné druhy

ČTK ČTK
3. 3. 2013 9:07
Jedná se například o zpřísnění ochrany žraloků

Bangkok - Ochránci přírody z celého světa se sjeli do thajského Bangkoku, kde dnes začíná klíčová konference Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Jednání o tom, jak chránit ohrožené druhy, potrvá do 14. března, napsala agentura AFP.

Rozhovorům bude dominovat osud slonů a nosorožců, které ohrožují pytlácké a pašerácké sítě snažící se vytěžit maximum z neslábnoucí poptávky převážně asijských zemí po slonovině a po nosorožčích rozích.

Pod tlak se patrně dostane hostitelské Thajsko, které je považováno za jedno z ohnisek obchodu s ohroženými druhy, k čemuž přispívá i částečnou legálností obchodu se slonovinou. Ten je v Thajsku povolen, pokud jde o kly z místních slonů. To ale podle ochránců přírody slouží jako zástěrka, pod níž se prodává i slonovina z tlustokožců upytlačených v Africe.

CITES zatím podepsalo 177 zemí včetně Česka. Od roku 1975, kdy dva roky po svém vzniku začala tato úmluva fungovat, vzala pod ochranu zhruba 35.000 druhů živočichů a rostlin, a kontroluje mezinárodní obchod s nimi.

Ochrana žraločích ploutví

Na letošní konferenci se má rovněž jednat o zpřísnění obchodu se žraločími ploutvemi a větší ochraně pro žraloky. Tyto snahy v uplynulých letech pokaždé selhaly kvůli opozici asijských zemí, kde je polévka ze žraločích ploutví považována za lahůdku.

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zabíjejí lidé ročně zhruba 100 milionů žraloků, převážně pro jejich ploutve.

Ochránci přírody varují, že řada žraločích druhů je na pokraji vyhynutí. "My jsme nyní na straně predátorů. Lidé spustili vytrvalý útok na žraloky a jejich počty prudce klesají napříč světovými oceány," řekla AFP Elizabeth Wilsonová ze skupiny na ochranu žraloků Pew Charitable Trusts.

CITES, která dnes slaví svých 40 let, bude rovněž usilovat o posílení ochrany pro řadu druhů rostlin včetně madagaskarského ebenového a růžového dřeva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy