Ochránci lidských práv hledají princeznu z Dubaje. Žádají o informace jejího otce šajcha Muhammada

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 5. 2018 23:13
Ochránci lidských práv organizace Human Rights Watch chtějí pátrají po dceři šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma princezně Latífě. Ta se měla v únoru pokusit uprchnout ze země, ale byla dopadena a zřejmě proti své vůli přivezena zpět.
Šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm (uprostřed)
Šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm (uprostřed) | Foto: Reuters

Dubaj - Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) požádali dubajského panovníka šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma, aby oznámil, kde se nachází jeho dcera princezna Latífa.

Podle HRW se žena pokusila v únoru ze země uprchnout, ale byla dopadena a zřejmě proti své vůli přivezena zpět. Její známí s ní ztratili kontakt.

Po svém odjezdu z Dubaje byla žena začátkem března zadržena v Indii. Indická stanice NDTV uvedla, že k jejímu zadržení přispěli zřejmě indičtí vojáci. Přítel ženy Hervé Jaubert, který má americké a francouzské občanství, řekl, že indická pobřežní hlídka je oba zadržela na pobřeží státu Góa 4. března. Byli převezeni do Spojených arabských emirátů (SAE) a drženi na samotce.

Na internetu se začátkem roku objevilo video, na němž Latífa tvrdí, že ji otec tajně věznil tři roky a že byla v nemocnici, kde jí podávali léky, aby zlomili její rebelské chování. Její otec má prý šest žen a s nimi 30 dětí.

"Natáčím toto video, protože může být mé poslední. Otce zajímá pouze jeho pověst a kvůli ní lidi nechá zabít," tvrdí Latífa. Vysvětlila také, že je odhodlána odejít ze SAE, protože tam není svobodná. Nemá prý vlastní cestovní pas a když se rozhodne vyjet z Dubaje, je jí přidělen řidič.

Britský list Daily Mail začátkem března napsal, že Latífa odjela ze SAE s pomocí bývalého francouzského agenta, který už pomohl i jiným lidem dostat se z Dubaje na své jachtě registrované v USA.

"Nebude-li informace o princezně zveřejněna, může se to pokládat za vynucené zmizení, protože naposledy byla viděna, když ji úřady SAE zatýkaly," uvedla v prohlášení HRW. Dubaj na zprávy o údajném zmizení princezny nereaguje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy