Ochrance Baracka Obamy poprvé velí žena

ČTK ČTK
26. 3. 2013 21:42
Třčicetiletá Julia Piersonová zatím vedla personální odbor
Julia Piersonová
Julia Piersonová | Foto: Reuters

Washington - Ochrance amerického prezidenta bude vůbec poprvé velet žena. Barack Obama do čela Secret Service vybral dosavadní šéfku personálního odboru organizace Julii Piersonovou.

Americký Bílý dům dnes oznámil jmenování 30leté Piersonové ve strohém prohlášení. Upřesnil, že Piersonová má za sebou příkladnou kariéru a má "neobyčejnou kvalifikaci" pro funkci v úřadu, který nedávno postihl skandál s agenty užívajícími si v zahraničí s prostitutkami.

Piersonovou nemusí na rozdíl od ministrů do funkce potvrzovat americký Senát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy