Estonsko se připravuje na internetovou "válku". Kyberkomando má bojovat s hackery

Tomáš Procházka Tomáš Procházka
3. 8. 2018 11:20
Nová jednotka má mít okolo 300 vojáků. Plně funkční bude za pět let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Tallinn - Rostoucí nebezpečí skrze útoky přes internet proměňuje armádu v Estonsku. Tento týden v zemi začalo fungovat nové kyberkomando ozbrojených sil.

Má se starat o hrozby ze sítě a bránit pobaltskou zemi, která je členem Evropské unie i Severoatlantické aliance, na internetovém "bojišti", informuje německá agentura DPA. Podle estonské armády má mít jednotka okolo 300 vojáků, plně funkční by měla být do roku 2023.

Malý pobaltský stát se před 11 lety stal terčem takzvaných DDoS útoků cílených na internetové stránky státních institucí, médií a bank.

Došlo k nim v době sporů s Ruskem o přemístění sovětského památníku z centra hlavního města Tallinnu.

"Estonsko je kybernetickým státem a to rovněž znamená, že musíme chránit naše kybernetické systémy v občanských i vojenských záležitostech," řekl ministr obrany Jüri Luik. Podle něj má každá konvenční válka v současnosti i svůj kybernetický rozměr.

Estonsko je lídr v oblasti digitalizace. Od roku 2008 v této zemi se zhruba 1,3 milionu obyvatel sídlí Centrum excelence NATO pro kybernetickou obranu.

Video: Ruští hackeři napadli americké výrobce dronů

Na lidí, kteří vyvíjejí v amerických zbrojařských firmách vojenské bezpilotní letouny, útočili podle zjištění agentury Associated Press ruští hackeři. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy