"Nevíme, co se stane zítra." Ukrajinci truchlí po jednom z nejkrutějších týdnů války

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
24. 1. 2023 12:07
Minulý týden se pro Ukrajinu stal obzvláště krutým. Obyvatelé po celé zemi truchlí za několik desítek civilistů, kteří v posledních dnech zahynuli na místech, jež leží mimo frontovou linii a mnozí je považovali za bezpečná. "Nevíme, co se stane zítra. Nikdo neví, co se stane s jeho vlastními dětmi," uvedla obyvatelka Kyjeva v reportáži agentury Associated Press.
Minulý týden se pro Ukrajinu stal obzvláště krutým. Obyvatelé po celé zemi truchlí za několik desítek civilistů. | Video: Associated Press

Ve městě Brovary na kyjevském předměstí se ve středu nedaleko mateřské školy zřítil vrtulník. Při havárii, jejíž příčina se zatím vyšetřuje, zahynulo 14 lidí včetně jednoho dítěte a všech devíti lidí na palubě. Mezi nimi byl i ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj a další ukrajinští politici.

Na místo nehody nyní chodí stovky lidí, aby uctily památku obětí. Reportéři agentury Associated Press se tam setkali i s třiasedmdesátiletou ženou, která na branku školky pověsila igelitový pytlík plný léčivé rostliny aloe vera. Chtěla tím podle svých slov pomoci dětem, které v důsledku havárie utrpěly zranění a popáleniny. Vedle toho mateřskou školu teď obklopují květiny, svíčky a dětské hračky.

"Přišla jsem sem, abych podpořila všechny tyto rodiče," svěřila se pro agenturu obyvatelka Kyjeva Julia Pugachová. "Podívejte se na to. Nemyslela jsem si, že moje oblast je válečná zóna, ale toto místo se mi teď vryje do paměti. Nevíme, co se stane zítra," dodala devětapadesátiletá žena se slzami v očích.

Na místo havárie o víkendu dorazila i svědkyně nehody Olga Prenzilevičová, která se s ostatními dobrovolníky podílí na odklízení trosek. "Šok už trochu opadl. Lidé, kteří tady žijí, si mysleli, že jsem tam zemřela. A teď, když mě vidí, tak říkají: 'Jé, ty žiješ!'" popisovala v reportáži Prenzilevičová. "Samozřejmě že je šok, když se na to všechno dívám," dodala žena, která bezprostředně po havárii pomáhala zachraňovat poraněné děti.

Nejtragičtější útok na civilisty

Ukrajinci po celé zemi truchlí i za téměř pět desítek civilních obětí v Dnipru, kde ruská raketa minulý víkend zasáhla obytný dům s 16 vchody, v němž žilo na 1700 lidí. Jednalo se o nejsmrtelnější útok na civilisty od začátku října, kdy Rusko začalo s pravidelným ostřelováním ukrajinských měst a energetické infrastruktury, uvádí agentura Reuters.

Jednou z přeživších útoku se stala čtyřicetiletá Olha Botvinová, která se nyní zotavuje v nemocnici s lehkými zraněnými. Do Dnipra uprchla na počátku ruské invaze z Chersonu. Domnívala se, že ve městě na jihovýchodě Ukrajiny bude ve větším bezpečí. "Dva měsíce jsme žili pod strašlivou okupací. Naštěstí jsme z ní vyvázli a mysleli jsme si, že to nejhorší máme za sebou," popisovala Botvinová, které pochází z Doněcké oblasti, odkud v roce 2014 uprchla.

Nyní se podle jejích slov "podruhé narodila" a pokusí se užívat naplno každého dne. "Poté, co jsme přežili 14. leden, jsme pochopili, že nám Bůh dal druhou šanci. Je to zázrak," uvedla emotivně Botvinová.

Video: Útok na obytnou budovu v Dnipru. Střela odhalila žlutou kuchyni rodiny Korenovských (20. 1. 2023)

Útok na obytnou budovu v Dnipru. Střela odhalila žlutou kuchyni rodiny Korenovských | Video: Reuters, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy