V ochranném obleku, s úlevou. Lidé mohou po dvou měsících vycestovat z Wu-Chanu

ČTK ČTK
7. 4. 2020 22:02
Tisíce Číňanů dnes začaly urychleně opouštět Wu-chan poté, co úřady po více než dvou měsících ve středu po půlnoci místního času uvolnily zákaz vycestovat z města, kde se koronavirus, jenž způsobil globální pandemii, poprvé objevil. 
Obyvatelé Wu-chanu mohou po více než dvou měsících vycestovat
Obyvatelé Wu-chanu mohou po více než dvou měsících vycestovat | Foto: Reuters

Mnozí cestující město opouštěli v ochranných oblecích a na nádraží čekali na první noční vlak z Wu-Chanu. V rozhovorech s médii neskrývali radost a úlevu.

"Wu-chan v této epidemii přišel o hodně a jeho obyvatelé zaplatili vysokou cenu," uvedl 21letý muž, který se vracel do práce v restauraci v Šanghaji."Myslím, že všichni jsou teď po zrušení karantény docela šťastní," doplnil.

Čínská vláda odhaduje, že Wu-chan, kde byla karanténa zavedena 23. ledna, ve středu vlakem opustí asi 55.000 lidí. Státní agentura Nová Čína uvedla, že už před půlnocí se u výjezdů z města začaly tvořit kolony osobních automobilů čekající na odstranění zátarasů. Obnoveny byly také lety z wuchanského mezinárodního letiště.

"Byl jsem uvězněný 77 dní! Byl jsem tu 77 dní zaseknutý," vykřikoval muž, který dorazil na vlakové nádraží ve Wu-chanu a měl namířeno domů do provincie Chu-nan.

Wu-chan byl prvním městem na světě, kde úřady kvůli koronaviru, zavedly přísné omezení pohybu. Opatření byla krátce nato zavedena ve zbytku provincie Chu-pej. Několik milionů lidí tak zůstalo uvězněno doma a odříznuto od okolního světa.

Většina obětí koronaviru v Číně byla zaznamenána v provincii Chu-pej, zejména pak právě v jejím hlavním městě Wu-chanu. Podle oficiálních údajů čínských úřadů se koronavirem v Číně nakazilo 81.000 lidí a přes 3300 nemoci covid-19 podlehlo. Spekuluje se však o tom, že skutečný počet nakažených a mrtvých může být vyšší.

V uplynulých týdnech čínské úřady hlásily čím dál méně nově nakažených a zemřelých, dnes zdravotní komise poprvé uvedla, že za uplynulých 24 hodin v zemi na koronavirus nikdo nezemřel. Stalo se tak poprvé od začátku zveřejňování statistik v lednu.

Nadále nicméně panují obavy z nárůstu počtu infikovaných, kteří se do země vrací ze zahraničí a hrozby šíření viru kvůli lidem, kteří nemají příznaky, ale mohou nakazit další.

Karanténa v Chu-peji se začala uvolňovat před dvěma týdny, kdy byla obnovena doprava do města z jiných koutů Číny. K obnovení oboustranné dopravy nicméně došlo až dnes.

Život ve Wu-chanu se ale zdaleka ještě nevrátil do starých kolejí, a řada opatření tak bude dál platit kvůli hrozbě druhé vlny nákazy. Školy zůstanou uzavřeny a úřady obyvatele města od vycestování odrazují. Podle vládních odhadů má většina odjíždějících namířeno na jih za prací. Mnozí musí nejprve doložit, že se virus ve čtvrti, kde bydlí, už nevyskytuje. Po příjezdu do jiné provincie budou mnozí muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy