Obtěžování a znásilnění? Šance na obvinění Assange klesá

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 8. 2015 12:36
Švédští vyšetřovatelé ve třech ze čtyř případů, kvůli nimž chtějí australského aktivistu vyslechnout, promeškali pětiletou promlčecí lhůtu, a justice je tak bude muset odložit.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Australský aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude příští týden částečně očištěn od obvinění ze sexuálního násilí.

Ve třech ze čtyř případů údajného nátlaku, sexuálního obtěžování a znásilnění vyšetřovatelé promeškali pětiletou promlčecí lhůtu, a švédská spravedlnost je tak musí odložit.

Assange nikdy nebyl formálně obviněn, švédská justice podle tamního práva žádala jen o jeho předání k výslechu.

Promlčeny sice budou jen tři ze čtyř údajných deliktů - údajné znásilnění bude promlčeno až v roce 2020 - v případu ale přesto může brzy nastat posun.

Podle deníku The Guardian Švédsko nabídlo Ekvádorcům jednání o tom, že by mohl být čtyřiačtyřicetiletý Australan vyslechnut přímo na velvyslanectví v Londýně, kde se už přes tři roky skrývá.

Ekvádorci nabídku přijali, a obě strany by se tak měly v brzké době dohodnout na dalším postupu.

"Domluvená diskuse ukáže, zda se posuneme někam dál," prohlásila bez dalších podrobností Cecilia Riddseliusová ze švédského ministerstva spravedlnosti. Právě ona má ve Stockholmu případ na starosti.

O výslech na dálku, popřípadě příletu představitelů švédské justice do Británie, přitom Assangovi obhájci opakovaně žádali.

Švédská prokuratura sice s Australanovým výslechem v Londýně souhlasila už letos v březnu, teprve nyní se ale věci daly do pohybu.

Je to vykonstruované, tvrdí Assange

Assange byl ve Švédsku obviněn ze sexuálního násilí vůči dvěma bývalým spolupracovnicím WikiLeaks.

Na první měl vyvíjet nátlak, kterým si chtěl vynutit sex, druhou měl znásilnit ve spánku. Whistleblower veškerá obvinění odmítá. Tvrdí, že jsou vykonstruovaná a mají posloužit k tomu, aby ho mohli Švédi vydat do Spojených států.

Americká justice chce Assange soudit za vyzrazení vojenského tajemství, přesněji zveřejnění nahrávek a dokumentů z válek v Iráku a Afghánistánu. Za to by Australanovi v USA hrozil až trest smrti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy