Obtěžování a znásilnění? Šance na obvinění Assange klesá

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 8. 2015 12:36
Švédští vyšetřovatelé ve třech ze čtyř případů, kvůli nimž chtějí australského aktivistu vyslechnout, promeškali pětiletou promlčecí lhůtu, a justice je tak bude muset odložit.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Australský aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange bude příští týden částečně očištěn od obvinění ze sexuálního násilí.

Ve třech ze čtyř případů údajného nátlaku, sexuálního obtěžování a znásilnění vyšetřovatelé promeškali pětiletou promlčecí lhůtu, a švédská spravedlnost je tak musí odložit.

Assange nikdy nebyl formálně obviněn, švédská justice podle tamního práva žádala jen o jeho předání k výslechu.

Promlčeny sice budou jen tři ze čtyř údajných deliktů - údajné znásilnění bude promlčeno až v roce 2020 - v případu ale přesto může brzy nastat posun.

Podle deníku The Guardian Švédsko nabídlo Ekvádorcům jednání o tom, že by mohl být čtyřiačtyřicetiletý Australan vyslechnut přímo na velvyslanectví v Londýně, kde se už přes tři roky skrývá.

Ekvádorci nabídku přijali, a obě strany by se tak měly v brzké době dohodnout na dalším postupu.

"Domluvená diskuse ukáže, zda se posuneme někam dál," prohlásila bez dalších podrobností Cecilia Riddseliusová ze švédského ministerstva spravedlnosti. Právě ona má ve Stockholmu případ na starosti.

O výslech na dálku, popřípadě příletu představitelů švédské justice do Británie, přitom Assangovi obhájci opakovaně žádali.

Švédská prokuratura sice s Australanovým výslechem v Londýně souhlasila už letos v březnu, teprve nyní se ale věci daly do pohybu.

Je to vykonstruované, tvrdí Assange

Assange byl ve Švédsku obviněn ze sexuálního násilí vůči dvěma bývalým spolupracovnicím WikiLeaks.

Na první měl vyvíjet nátlak, kterým si chtěl vynutit sex, druhou měl znásilnit ve spánku. Whistleblower veškerá obvinění odmítá. Tvrdí, že jsou vykonstruovaná a mají posloužit k tomu, aby ho mohli Švédi vydat do Spojených států.

Americká justice chce Assange soudit za vyzrazení vojenského tajemství, přesněji zveřejnění nahrávek a dokumentů z válek v Iráku a Afghánistánu. Za to by Australanovi v USA hrozil až trest smrti.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy