reklama
 
 

Observatoř na Sněžce se zřítila, strhl ji těžký sníh

17. 3. 2009 11:30
Nikomu se nic nestalo, meteorologové stanici opustili už minulý týden

Karpacz (Polsko) - Na polské straně Sněžky se v pondělí zřítila část tamní meteorologické Observatoře. Informovaly o tom zpravodajské servery Rzeczpospolita a TVN24.

Podle nich se pod tíhou sněhu zhroutila terasa vrchního talíře boudy. Nikomu se nic nestalo.

Problémy přes 30 let staré observatoře začaly již minulý týden ve čtvrtek, kdy bylo preventivně evakuováno všech sedm lidí, kteří tam tou dobou pobývali.

I kvůli špatnému počasí a větru o rychlosti 150 km/h byl narušen horní talíř, začaly praskat stěny a zkřivila se podlaha.

Následovala kontrola expertů z polytechniky ve Vratislavi, kteří měli určit další postup záchrany budovy. "Zpráva by měla být hotová během čtrnácti dnů," tvrdil ještě v pátek ředitel polského meteorologického a vodohospodářského institutu (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, IMGW) Mieczysław Ostojski.

Představitelé IMGW už avizovali, že stanice na Sněžce bude obnovena. "Je jednou ze dvou, které má IMGW včleněny do celosvětového systému vysokohorských stanic," vysvětlil Ostojski.

Přístupové cesty jsou z polské strany uzavřeny. ČTK uvedla, že výstup je možný jen z české strany po žluté značce pod lanovkou z Růžové hory.

autor: Michal Žák | 17. 3. 2009 11:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama