Observatoř na Sněžce se zřítila, strhl ji těžký sníh

Michal Žák Michal Žák
17. 3. 2009 11:30
Nikomu se nic nestalo, meteorologové stanici opustili už minulý týden

Karpacz (Polsko) - Na polské straně Sněžky se v pondělí zřítila část tamní meteorologické Observatoře. Informovaly o tom zpravodajské servery Rzeczpospolita a TVN24.

Podle nich se pod tíhou sněhu zhroutila terasa vrchního talíře boudy. Nikomu se nic nestalo.

Problémy přes 30 let staré observatoře začaly již minulý týden ve čtvrtek, kdy bylo preventivně evakuováno všech sedm lidí, kteří tam tou dobou pobývali.

I kvůli špatnému počasí a větru o rychlosti 150 km/h byl narušen horní talíř, začaly praskat stěny a zkřivila se podlaha.

Následovala kontrola expertů z polytechniky ve Vratislavi, kteří měli určit další postup záchrany budovy. "Zpráva by měla být hotová během čtrnácti dnů," tvrdil ještě v pátek ředitel polského meteorologického a vodohospodářského institutu (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, IMGW) Mieczysław Ostojski.

Představitelé IMGW už avizovali, že stanice na Sněžce bude obnovena. "Je jednou ze dvou, které má IMGW včleněny do celosvětového systému vysokohorských stanic," vysvětlil Ostojski.

Přístupové cesty jsou z polské strany uzavřeny. ČTK uvedla, že výstup je možný jen z české strany po žluté značce pod lanovkou z Růžové hory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy