Observatoř na Sněžce se zřítila, strhl ji těžký sníh

Michal Žák Michal Žák
17. 3. 2009 11:30
Nikomu se nic nestalo, meteorologové stanici opustili už minulý týden

Karpacz (Polsko) - Na polské straně Sněžky se v pondělí zřítila část tamní meteorologické Observatoře. Informovaly o tom zpravodajské servery Rzeczpospolita a TVN24.

Podle nich se pod tíhou sněhu zhroutila terasa vrchního talíře boudy. Nikomu se nic nestalo.

Problémy přes 30 let staré observatoře začaly již minulý týden ve čtvrtek, kdy bylo preventivně evakuováno všech sedm lidí, kteří tam tou dobou pobývali.

I kvůli špatnému počasí a větru o rychlosti 150 km/h byl narušen horní talíř, začaly praskat stěny a zkřivila se podlaha.

Následovala kontrola expertů z polytechniky ve Vratislavi, kteří měli určit další postup záchrany budovy. "Zpráva by měla být hotová během čtrnácti dnů," tvrdil ještě v pátek ředitel polského meteorologického a vodohospodářského institutu (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, IMGW) Mieczysław Ostojski.

Představitelé IMGW už avizovali, že stanice na Sněžce bude obnovena. "Je jednou ze dvou, které má IMGW včleněny do celosvětového systému vysokohorských stanic," vysvětlil Ostojski.

Přístupové cesty jsou z polské strany uzavřeny. ČTK uvedla, že výstup je možný jen z české strany po žluté značce pod lanovkou z Růžové hory.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy