Ruské volby nebyly v pořádku, vynesla verdikt Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 19. 9. 2016 16:00
Volební účast činila podle oficiálních výsledků necelých 48 procent. Jednotné Rusko vyhrálo jasněji než před pěti lety. Je to vyjádření podpory pro Vladimira Putina, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Předsedkyně ruské Centrální volební komise Ella Pamfilovová.
Předsedkyně ruské Centrální volební komise Ella Pamfilovová. | Foto: Reuters

Moskva – Nedělní ruské parlamentní volby provázela řada nedostatků a nelze hovořit o skutečně svobodných volbách, když jsou státní média pod přísnou kontrolou Kremlu.

Uvedla to v pondělí ve svém prohlášení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která vyslala do Ruska pozorovatele.

Podle OBSE nemají Rusové možnost vybírat ze skutečných alternativ.

"Prohlášení zahraničních pozorovatelů o nerovnoměrném mediálním prostoru pro kandidáty neodpovídá skutečnosti," uvedl v prohlášení zástupce ministerstva Andrej Něstěrenko.

Podle oficiálních výsledků Centrální volební komise získá dosud vládnoucí strana Jednotné Rusko, podporovaná Vladimirem Putinem 343 mandátů z celkového počtu 450 křesel ve Státní dumě.

Dosud jich měla 238.

Jednotné Rusko tak bude mít 76 procent všech poslanců. "Je to jasné vyjádření většinové podpory prezidentovi. Obdržel jasné vyjádření důvěry od občanů," uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle očekávání se dostaly do dumy ještě tři strany. Všechny patřící do takzvané systémové opozice, loajální vůči Putinovi: Komunistická strana Ruské federace (42 křesel), Liberálně-demokratická strana Vladimira Žirinovského (41 poslanců) a Spravedlivé Rusko (21 mandátů).

Účast činila na základě oficiálního prohlášení volební komise 47 procent. Například v Moskvě nebo Petrohradě byla ale mnohem nižší.

Na anektovaném poloostrově Krym volilo údajně přes 40 procent oprávněných voličů.

Na internetu se objevilo několik videí a zpráv o vhazování lístků se jmény kandidátů Jednotného Ruska do uren členy volebních komisí.

Šéfka Centrální volební komise Ella Pamfilovová uvedla, že začalo vyšetřování kvůli podezření na takový podvod v Rostovské oblasti.

Videozáznam zachytil tamní předsedkyni volební komise a její kolegyni, jak vhazují lístky do urny.

Podle Pamfilovové ale bylo hlasování celkově transparentní. Oznámila, že je připravena diskutovat o případných stížnostech.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy