Obrovský tajný palác pro Putina. Navalnyj zveřejnil videozáběry přepychové rezidence

Martin Novák ČTK Martin Novák, ČTK
19. 1. 2021 16:29
Dva dny po zatčení ruského opozičníka Alexeje Navalného na letišti v Moskvě zveřejnil tým jeho spolupracovníků na serveru YouTube investigativní reportáž. Týká se obrovské soukromé rezidence prezidenta Vladimira Putina na pobřeží Černého moře.
Palác Vladimira Putina nedaleko Soči na videu s anglickými titulky. | Video: Alexej Navalnyj/YouTube

Navalnyj v minulosti na YouTube zveřejňoval případy korupce vládních představitelů a státních úředníků, které pravidelně sledovaly miliony Rusů. Tuto reportáž Navalného tým představil se sloganem: "Existuje jedno místo, kde se dozvíte o Vladimiru Putinovi vše."

Webová stránka věnovaná Putinovu paláci je zde.

Navalnyj v reportáži podrobně uvádí, kolik obrovský palác údajně stál, jak jej "naoko" koupil ruský byznysmen a kdo všechno se na stavbě podílel. Nabízí také jakousi virtuální prohlídku palácem. Podle dokumentů se jedná o největší soukromou obytnou budovu v Rusku.

První informace o této stavbě prosákly na veřejnost poprvé před osmi lety a lidé, kteří se o ní zmínili, uprchli do zahraničí. Několik fotografií pořídli dělníci, kteří na stavbě paláce pracovali.

V komplexu nechybí přístav pro jachty, tři heliporty, koncertní sál i další objekty. K dispozici má Putin také rozlehlé vinice.

Videa na YouTube a jejich popularita v Rusku je podle některých analytiků důvodem toho, že se vláda i Putin začali Navalného bát a pokoušejí se ho umlčet.

Navalnyj byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z Německa. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. Nyní v moskevské cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Podívejte se na nedělní zatčení Alexeje Navalného v Moskvě:

Alexej Navalnyj se vrátil zpět do Ruska, hned na letišti byl zatčen | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy