Obrněný vlak přivezl Kim Čong-una do Vietnamu, Trump přiletěl letadlem

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 2. 2019 15:20
Vlak se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v noci na úterý přijel do vietnamského pohraničního města Dong Dang. Kim následně vozem odjel do Hanoje, kde ve středu začne dvoudenní summit s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten následně přiletěl letadlem.
Severokorejský vůdce přijel do Vietnamu na dvoudenní jaderný summit | Video: Reuters

Obrněný vlak s Kimem vyjel z Pchjongjangu v sobotu a o několik hodin později přejel hranice s Čínou. Až do Hanoje souprava nepokračovala, ačkoli by to rozchod kolejí umožnil. Důvodem je podle médií špatný stav vietnamské trati, která by nemusela jízdu těžkého vlaku zvládnout. Zbývajících asi 170 kilometrů Kim jel autem.

Na nádraží ve městě Dong Dang Kima přivítali nejen vietnamští činitelé, ale také severokorejští představitelé včetně jeho sestry Kim Jo-čong.

Do Hanoje později dorazil i americký prezident Donald Trump.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové se Trump s Kimem ve středu večer místního času nejprve setkají mezi čtyřma očima, následovat bude pracovní večeře. Té se již zúčastní jejich poradci. Hlavní část oficiálních jednání je plánována na čtvrtek.

Na červnové historické schůzce v Singapuru se Trump a Kim společně zavázali k úsilí o denuklearizaci Korejského poloostrova a k posílení míru v regionu. Ujednání ale neobsahuje konkrétní časové závazky a rozhovory od té doby mnoho nepokročily.

Očekávání od dvoudenního summitu v Hanoji jsou vyšší, než byla v loňském roce, kdy pouhé podání rukou amerického a severokorejského vůdce bylo považováno za historickou událost. Pokud má být hanojská schůzka považována za úspěšnou, měla by podle expertů stanovit časový rámec pro proces jaderného odzbrojení KLDR a uvést konkrétní opatření k dosažení tohoto cíle.

Severní Korea chce na oplátku od Spojených států především postupné rušení hospodářských sankcí, které ochromují její ekonomiku. To ovšem Washington odmítá a trvá na tom, že KLDR se musí nejprve "zcela, ověřitelně a nezvratně" zbavit svých atomových zbraní, a teprve poté mohou být sankce odvolány.

Video: Dvojník Kim Čong-una byl před summitem vyhoštěn z Vietnamu

Dvojník Kim Čong-una byl před summitem skutečného vůdce vyhoštěn z Vietnamu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy