Obří zátah na berlínské podsvětí. Policie dopadla gangstery díky jejich telefonům

Helena Truchlá Helena Truchlá
19. 2. 2021 16:22
Jejich telefony měly být nevypátratelné, přesto je právě ony prozradily. Německá policie v rámci obří razie prohledala dvě desítky míst v Berlíně a Braniborsku a zadržela přitom nebezpečného člena jednoho z nechvalně proslulých gangů. Pomohlo jí prolomení aplikace s názvem Encrochat, na které byli gangsteři závislí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

V centru celého případu stojí asi čtyřicetiletý muž původem z Libanonu, který žije už desítky let v Německu. Patří k takzvanému klanu Remmo, organizované skupině lupičů a obchodníků s drogami.

Do pozornosti médií i mimo Německo se rodinný klan dostal krádeží historických šperků z klenotnice v Drážďanech v listopadu 2019. Z klenotnice Grünes Gewölbe tehdy zmizely cennosti v hodnotě miliardy eur (až 26 miliard korun). Tři členové klanu byli od té doby zadrženi.  

V Bejrútu narozený Nasser R. ale spravedlnosti unikal, a to i přesto, že seznam jeho podezřelých aktivit dál narůstal. Loni v listopadu se jeho klan střetl s konkurenty z Čečenska. Po bitce ve večerce v berlínské čtvrti Neukölln zůstalo na místě několik zraněných. Obzvlášť brutálně si podle dostupných informací počínal právě Nasser R.

Živí se hlavně obchodem s drogami: obhospodařuje plantáže s marihuanou a provozuje taxislužbu kombinovanou s rozvozem kokainu. 

Kdo je Nasser R.?

Do Německa přišel ještě jako dítě v roce 1982, a to s celou rodinou. Už jako mladistvý měl problémy se zákonem, v roce 1995 byl odsouzen za obchodování s heroinem. Podle vyšetřovatelů se "nedostatečně integroval" a vyzvali ho, aby s ohledem na "veřejnou bezpečnost" opustil Německo. Jenže k tomu za 25 let stále nedošlo, protože Nasser R. nemá libanonské cestovní doklady.

Místo toho se z něj stal vlivný hráč berlínského podsvětí, popisuje týdeník Spiegel "typickou kariéru delikventního potomka klanu". Seznam jeho přečinů je dlouhý, patří mezi ně podvody, ozbrojené krádeže, úplatky i zmíněné obchodování s drogami. 

Vliv ruských Čečenců ale podle policistů v posledních letech v Berlíně roste. Kvůli krvavé rvačce posílily obavy, že by střety s ozbrojeným klanem Remmo mohly přerůst v městskou "válku gangů". Policisté se proto rozhodli zasáhnout. 

Pomohly jim při tom speciální "kryptotelefony", které zločinci používali. Na základě informací z vyšetřování o tom informoval tým investigativních reportérů týdeníku Spiegel. Na těchto zvláštních zařízeních byla nainstalovaná aplikace Encrochat, přezdívaná v podsvětí "WhatsApp pro gangstery". Těm měla zajistit absolutně soukromou komunikaci.

Jenže kriminalisté už od jara loňského roku zprávy asi 60 tisíc uživatelů této nizozemské služby pečlivě sledovali, a to nejen v Německu. Celkem pročetli 20 milionů domněle tajných zpráv, které si vyměnili zločinci ze 120 zemí světa. 

Minulý týden ve čtvrtek, ještě před rozbřeskem, pak nastal čas na samotný zátah. Zúčastnilo se ho celkem 500 policistů a příslušníků několika policejních i speciálních útvarů. Prohledali dvě desítky bytů, skladiště v Berlíně i další místa v sousedním Braniborsku. Další podrobnosti jsou zatím tajné.

Zásahy proti klanové kriminalitě nejsou v Berlíně ničím neobvyklým. Podle odhadů člena berlínské městské rady Andrease Geisela proběhne jedna taková akce v metropoli každých 36 hodin. Město si boj s klanovou kriminalitou vytyčilo jako jeden z cílů.

Při tom aktuálním se díky dobré informovanosti policistů podařilo zabavit peníze a zboží v hodnotě 300 tisíc eur (7,8 milionu korun) a zatknout Nassera R. Ten nyní patří k hlavním podezřelým. Kromě obchodu s drogami a násilností mu hrozí i postih za peněžní podvody. 

Z dat, která vyšetřovatelé z aplikace Encrochat získali, nyní těží po celém světě. O sérii úspěšných zátahů na drogové dealery už informovala média z Británie, počet zadržených přesáhl tisícovku. Německé úřady prolomení Encrochatu přirovnávají k "šokové vlně", která se nyní valí na organizované zločince po celé Evropě. 

Klanové války

Kriminalitu klanů pocházejících původem z arabských zemí nebo z Ruska řeší úřady v Berlíně dlouhodobě. Média v té souvislosti popisují "paralelní společnost", která se v jejich okolí vytváří, ale také jejich závislost na spolupráci s "běžnými lidmi", například lékaři, kteří je zásobují vybranými léky. 

Členové klanu se často pokouší vymáhat vlastní verzi spravedlnosti. Řeší tak například spory o teritorium, jindy je ale příčinou i etnické pnutí nebo nábožensky motivovaná otázka cti.

Problém podle vyšetřovatelů narůstá. Čečencům, kteří ve městě operují hlavně poslední dekádu (tedy mnohem kratší dobu než klany původem z Libanonu jako Remmo), totiž narůstají ambice. Arabské konkurenci se nechtějí podřídit a naopak si dělají nárok na podíl na místním trhu s drogami. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Média: Amazon chce za devět miliard USD převzít hollywoodské studio MGM

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy