reklama
 
 

Obří tornádo na Slunci velikostí pětkrát překonalo Zemi

29. 3. 2012
Foto: Satelit SDO
Šroubovice měřila 200 000 km, teplota uvnitř dosahovala 2 000 000 stupňů Celsia

Manchester - Astronomům se podařilo zachytit obří sluneční tornádo, jehož rozměry pětkrát převýšily velikost planety Země.

Rychlost přehřátého plynu uvnitř cyklonu dosahovala až 300 000 kilometrů v hodině, což je ve srovnání s tornády na Zemi, v nichž rychlost větru dosahuje okolo 150 km/h, obrovské číslo.

Úkaz zachytil loni 25. září satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) a informovali o ní vědci z waleské univerzity v Aberystwythu na britsko-německém astronomickém fóru v Manchesteru.

Gigantická bouře na Slunci podle astronomů trvala nejméně tři hodiny a teplota uvnitř 200 000 kilometrů dlouhé šroubovice dosahovala až 2 000 000 stupňů.

"Je to vůbec poprvé, co bylo takto obrovské sluneční tornádo nafilmováno," uvedli vědci.

Astronomové se domnívají, že podobná tornáda mohou vyvolávat sluneční erupce, při kterých jsou do vesmíru vymršťována obrovská oblaka horkých a elektricky nabitých částic. Ty pak mohou na Zemi narušit satelitní komunikaci, leteckou dopravu nebo sítě rozvodu elektřiny.

"Takové výjimečné a neobyčejné tornádo musí sehrát nějakou roli při vyvolání slunečních bouří," míní vědci.

Satelit SDO v roce 2010 vypustila americká vesmírná agentura NASA. Aparát je na oběžné dráze ve výši přes 35 tisíc kilometrů nad Zemí a sloužit by měl pět let.

autor: Petr Jemelka | 29. 3. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama