Obří tornádo na Slunci velikostí pětkrát překonalo Zemi

Petr Jemelka Petr Jemelka
29. 3. 2012 10:40
Šroubovice měřila 200 000 km, teplota uvnitř dosahovala 2 000 000 stupňů Celsia
Foto: Satelit SDO

Manchester - Astronomům se podařilo zachytit obří sluneční tornádo, jehož rozměry pětkrát převýšily velikost planety Země.

Rychlost přehřátého plynu uvnitř cyklonu dosahovala až 300 000 kilometrů v hodině, což je ve srovnání s tornády na Zemi, v nichž rychlost větru dosahuje okolo 150 km/h, obrovské číslo.

Úkaz zachytil loni 25. září satelit Solar Dynamics Observatory (SDO) a informovali o ní vědci z waleské univerzity v Aberystwythu na britsko-německém astronomickém fóru v Manchesteru.

Gigantická bouře na Slunci podle astronomů trvala nejméně tři hodiny a teplota uvnitř 200 000 kilometrů dlouhé šroubovice dosahovala až 2 000 000 stupňů.

"Je to vůbec poprvé, co bylo takto obrovské sluneční tornádo nafilmováno," uvedli vědci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Astronomové se domnívají, že podobná tornáda mohou vyvolávat sluneční erupce, při kterých jsou do vesmíru vymršťována obrovská oblaka horkých a elektricky nabitých částic. Ty pak mohou na Zemi narušit satelitní komunikaci, leteckou dopravu nebo sítě rozvodu elektřiny.

"Takové výjimečné a neobyčejné tornádo musí sehrát nějakou roli při vyvolání slunečních bouří," míní vědci.

Satelit SDO v roce 2010 vypustila americká vesmírná agentura NASA. Aparát je na oběžné dráze ve výši přes 35 tisíc kilometrů nad Zemí a sloužit by měl pět let.

 

Právě se děje

Další zprávy