Obří rudá skvrna na Jupiteru se rychle zmenšuje

ČTK ČTK
15. 5. 2014 20:03
Vědci si nejsou jistí, proč se skvrna zmenšuje. Koncem 19. století měla skvrna v průměru kolem čtyřiceti tisíc kilometrů, nyní má už jen šestnáct tisíc.
Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje.
Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Velká rudá skvrna, která je poznávacím znamením planety Jupiter, se stále rychleji zmenšuje. Potvrzují to fotografie pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem.

Průměr skvrny, která není ničím jiným než obrovským bouřkovým vírem, je nyní každý rok o tisíc kilometrů kratší. Skvrna se kromě toho zdá být kulatější než dřív.

Rudá skvrna v atmosféře největší planety sluneční soustavy měří nyní v průměru 16 100 kilometrů. Ještě koncem 19. století byl její průměr odhadován na 40 tisíc kilometrů.

Když kolem Jupitera v letech 1979 a 1980 prolétly americké sondy Voyager, měřila skvrna už jen 22 500 kilometrů.

Vědci si nejsou jistí, proč se skvrna zmenšuje. "Je patrné, že do bouře pronikají velmi malé víry. Ty mohou být odpovědné za urychlení změn zásahem do vnitřní dynamiky," soudí Amy Simonová z Goddardova střediska vesmírných letů v americkém státě Maryland.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy