Obří rudá skvrna na Jupiteru se rychle zmenšuje

ČTK ČTK
15. 5. 2014 20:03
Vědci si nejsou jistí, proč se skvrna zmenšuje. Koncem 19. století měla skvrna v průměru kolem čtyřiceti tisíc kilometrů, nyní má už jen šestnáct tisíc.
Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje.
Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Velká rudá skvrna, která je poznávacím znamením planety Jupiter, se stále rychleji zmenšuje. Potvrzují to fotografie pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem.

Průměr skvrny, která není ničím jiným než obrovským bouřkovým vírem, je nyní každý rok o tisíc kilometrů kratší. Skvrna se kromě toho zdá být kulatější než dřív.

Rudá skvrna v atmosféře největší planety sluneční soustavy měří nyní v průměru 16 100 kilometrů. Ještě koncem 19. století byl její průměr odhadován na 40 tisíc kilometrů.

Když kolem Jupitera v letech 1979 a 1980 prolétly americké sondy Voyager, měřila skvrna už jen 22 500 kilometrů.

Vědci si nejsou jistí, proč se skvrna zmenšuje. "Je patrné, že do bouře pronikají velmi malé víry. Ty mohou být odpovědné za urychlení změn zásahem do vnitřní dynamiky," soudí Amy Simonová z Goddardova střediska vesmírných letů v americkém státě Maryland.

 

Právě se děje

před 33 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy