Foto: Spor o budoucnost Nilu vrcholí. Etiopie začne brzy plnit obří přehradu

Foto: Spor o budoucnost Nilu vrcholí. Etiopie začne brzy plnit obří přehradu
Její výhody pro etiopské obyvatelstvo však mohou podle vlád Súdánu a Egypta představovat problém pro jejich občany, pro které je Nil hlavním zdrojem pitné vody. Na řece také závisí živobytí milionů lidí, kteří se živí rybařením a zemědělstvím.
...
Egyptské úřady přehradu kritizují už delší dobu. Když se o možné stavbě mluvilo v 70. letech minulého století, pohrozil tehdejší egyptský prezident Anvar as-Sádát Etiopii válkou, připomíná agentura Bloomberg.
Súdánská vláda se také domnívá, že pokud přehrada nebude správně postavena a spravována, může ohrozit bezpečnost až 20 milionů obyvatel této 37milionové země, uvádí Reuters.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2020 16:15
Tři africké státy - Etiopie, Súdán a Egypt - dlouhé roky jednají o tom, jak by měla fungovat největší vodní elektrárna na kontinentě, "Velká přehrada etiopského znovuzrození". Ani schůzka, která skončila tento týden, nepřinesla výsledky. Přehrada má vzniknout na přítoku Nilu a Etiopie ji chce začít napouštět už koncem července. Ostatní země se ale bojí, že jejich obyvatelé přijdou o pitnou vodu.
 

Právě se děje

před 21 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy