Foto: Spor o budoucnost Nilu vrcholí. Etiopie začne brzy plnit obří přehradu

Foto: Spor o budoucnost Nilu vrcholí. Etiopie začne brzy plnit obří přehradu
Její výhody pro etiopské obyvatelstvo však mohou podle vlád Súdánu a Egypta představovat problém pro jejich občany, pro které je Nil hlavním zdrojem pitné vody. Na řece také závisí živobytí milionů lidí, kteří se živí rybařením a zemědělstvím.
...
Egyptské úřady přehradu kritizují už delší dobu. Když se o možné stavbě mluvilo v 70. letech minulého století, pohrozil tehdejší egyptský prezident Anvar as-Sádát Etiopii válkou, připomíná agentura Bloomberg.
Súdánská vláda se také domnívá, že pokud přehrada nebude správně postavena a spravována, může ohrozit bezpečnost až 20 milionů obyvatel této 37milionové země, uvádí Reuters.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2020 16:15
Tři africké státy - Etiopie, Súdán a Egypt - dlouhé roky jednají o tom, jak by měla fungovat největší vodní elektrárna na kontinentě, "Velká přehrada etiopského znovuzrození". Ani schůzka, která skončila tento týden, nepřinesla výsledky. Přehrada má vzniknout na přítoku Nilu a Etiopie ji chce začít napouštět už koncem července. Ostatní země se ale bojí, že jejich obyvatelé přijdou o pitnou vodu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy