Video: Ledovec velký jako Bali se dal do pohybu. Míří od Antarktidy do tepla

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2018 19:14
Ledovec A-68 se loni v červenci odtrhl od šelfu Larsen C. Vědci ho od té doby pozorně sledovali a čekali, jak se zachová.
Vítr odfoukl obří ledovec A-68. Podívejte se na záběry družice Sentinel. | Video: Adrian Luckman/Swansea University, ESA

Antarktida - Obří ledovec A-68, který se loni v červenci utrhl od Antarktidy, se dal do pohybu. Směřuje na sever do teplejších vod. 

Vědci ho bedlivě sledovali celých třináct měsíců od chvíle, kdy se odpojil od ledovcového šelfu jménem Larsen C, který se nachází na západě kontinentu. Až do konce srpna se ale ledovec jen "motal" na jednom místě a nikam dál nemířil.

"Více než rok poté, co se ledovec akorát hýbal sem a tam poblíž svého 'mateřského' šelfu, se mu konečně podařilo vyklouznout," potvrdil pro zpravodajský server BBC britský glaciolog Adrian Luckman. 

Pohyb dokazují snímky družice Sentinel, kterou vlastní Evropská kosmická agentura (ESA). Družice ukazuje, že se ledovec začal výrazněji pohybovat začátkem července a pořádně dal o sobě vědět až před několika dny. Na konci minulého měsíce se otočil o více než 90 stupňů. 

Podle odborníků nic nenasvědčuje tomu, že by měl ledovec, který je asi 55 kilometrů široký a 150 kilometrů dlouhý, někde brzy zakotvit. Vědci nevylučují ani situaci, že se kvůli rotaci srazí se svým původním domovem - Larsenem C. "Myslím, že v následujících měsících budeme svědky nějaké zajímavé kolize se šelfem," nechal se slyšet britský oceánograf Mark Brandon.

A co ledovec přimělo k pohybu? Podle glaciologů to nelze s přesností určit, mohutné těleso o rozloze 5800 kilometrů čtverečních mohl "postrčit" silný vítr nebo mořský proud. 

"Jedním z problémů, se kterými se v této oblasti potýkáme, je skutečnost, že má dost špatně zmapované mořské dno. Většinou je 'zahlcená' mořským ledem, takže se tam těžko dostávají lodě," vysvětluje glaciolog Martin O'Leary.

O'Leary je členem britského výzkumného projektu MIDAS, který se věnuje dopadům globálního oteplování na Antarktidu. Podle odborníků je ledovec A-68 šestým největším v historii tohoto kontinentu. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy