Video: Ledovec velký jako Bali se dal do pohybu. Míří od Antarktidy do tepla

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2018 19:14
Ledovec A-68 se loni v červenci odtrhl od šelfu Larsen C. Vědci ho od té doby pozorně sledovali a čekali, jak se zachová.
Vítr odfoukl obří ledovec A-68. Podívejte se na záběry družice Sentinel. | Video: Adrian Luckman/Swansea University, ESA

Antarktida - Obří ledovec A-68, který se loni v červenci utrhl od Antarktidy, se dal do pohybu. Směřuje na sever do teplejších vod. 

Vědci ho bedlivě sledovali celých třináct měsíců od chvíle, kdy se odpojil od ledovcového šelfu jménem Larsen C, který se nachází na západě kontinentu. Až do konce srpna se ale ledovec jen "motal" na jednom místě a nikam dál nemířil.

"Více než rok poté, co se ledovec akorát hýbal sem a tam poblíž svého 'mateřského' šelfu, se mu konečně podařilo vyklouznout," potvrdil pro zpravodajský server BBC britský glaciolog Adrian Luckman. 

Pohyb dokazují snímky družice Sentinel, kterou vlastní Evropská kosmická agentura (ESA). Družice ukazuje, že se ledovec začal výrazněji pohybovat začátkem července a pořádně dal o sobě vědět až před několika dny. Na konci minulého měsíce se otočil o více než 90 stupňů. 

Podle odborníků nic nenasvědčuje tomu, že by měl ledovec, který je asi 55 kilometrů široký a 150 kilometrů dlouhý, někde brzy zakotvit. Vědci nevylučují ani situaci, že se kvůli rotaci srazí se svým původním domovem - Larsenem C. "Myslím, že v následujících měsících budeme svědky nějaké zajímavé kolize se šelfem," nechal se slyšet britský oceánograf Mark Brandon.

A co ledovec přimělo k pohybu? Podle glaciologů to nelze s přesností určit, mohutné těleso o rozloze 5800 kilometrů čtverečních mohl "postrčit" silný vítr nebo mořský proud. 

"Jedním z problémů, se kterými se v této oblasti potýkáme, je skutečnost, že má dost špatně zmapované mořské dno. Většinou je 'zahlcená' mořským ledem, takže se tam těžko dostávají lodě," vysvětluje glaciolog Martin O'Leary.

O'Leary je členem britského výzkumného projektu MIDAS, který se věnuje dopadům globálního oteplování na Antarktidu. Podle odborníků je ledovec A-68 šestým největším v historii tohoto kontinentu. 

 

Právě se děje

Další zprávy