Video: Ledovec velký jako Bali se dal do pohybu. Míří od Antarktidy do tepla

Zahraničí Zahraničí
7. 9. 2018 19:14
Ledovec A-68 se loni v červenci odtrhl od šelfu Larsen C. Vědci ho od té doby pozorně sledovali a čekali, jak se zachová.
Vítr odfoukl obří ledovec A-68. Podívejte se na záběry družice Sentinel. | Video: Adrian Luckman/Swansea University, ESA

Antarktida - Obří ledovec A-68, který se loni v červenci utrhl od Antarktidy, se dal do pohybu. Směřuje na sever do teplejších vod. 

Vědci ho bedlivě sledovali celých třináct měsíců od chvíle, kdy se odpojil od ledovcového šelfu jménem Larsen C, který se nachází na západě kontinentu. Až do konce srpna se ale ledovec jen "motal" na jednom místě a nikam dál nemířil.

"Více než rok poté, co se ledovec akorát hýbal sem a tam poblíž svého 'mateřského' šelfu, se mu konečně podařilo vyklouznout," potvrdil pro zpravodajský server BBC britský glaciolog Adrian Luckman. 

Pohyb dokazují snímky družice Sentinel, kterou vlastní Evropská kosmická agentura (ESA). Družice ukazuje, že se ledovec začal výrazněji pohybovat začátkem července a pořádně dal o sobě vědět až před několika dny. Na konci minulého měsíce se otočil o více než 90 stupňů. 

Podle odborníků nic nenasvědčuje tomu, že by měl ledovec, který je asi 55 kilometrů široký a 150 kilometrů dlouhý, někde brzy zakotvit. Vědci nevylučují ani situaci, že se kvůli rotaci srazí se svým původním domovem - Larsenem C. "Myslím, že v následujících měsících budeme svědky nějaké zajímavé kolize se šelfem," nechal se slyšet britský oceánograf Mark Brandon.

A co ledovec přimělo k pohybu? Podle glaciologů to nelze s přesností určit, mohutné těleso o rozloze 5800 kilometrů čtverečních mohl "postrčit" silný vítr nebo mořský proud. 

"Jedním z problémů, se kterými se v této oblasti potýkáme, je skutečnost, že má dost špatně zmapované mořské dno. Většinou je 'zahlcená' mořským ledem, takže se tam těžko dostávají lodě," vysvětluje glaciolog Martin O'Leary.

O'Leary je členem britského výzkumného projektu MIDAS, který se věnuje dopadům globálního oteplování na Antarktidu. Podle odborníků je ledovec A-68 šestým největším v historii tohoto kontinentu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy