reklama
 
 

Obří červi nenápadně zaplavili Francii. Překvapené vědce upozornil na invazi zahradník

23. 5. 2018 22:51
Pierre Gros vyfotografoval na zahradě exotického červa dlouhého zhruba 40 centimetrů. Snímek se dostal do rukou zoologa, který zjistil, že obří červi jsou už 20 let rozšíření po celé Francii.

Paříž - Obří červi pocházející z tropických oblastí Asie pomalu a nenápadně zaplavují Francii. Trvá to už desetiletí, ale vědce zalarmoval až jeden ze zahradníků, který invazi červů pocítil na vlastní kůži.

Pierre Gros před pěti lety vyfotografoval na svém pozemku exotického červa dlouhého zhruba 40 centimetrů a snímek poslal svým přátelům a amatérským přírodovědcům. Fotka se šířila a postupně se dostala až k zoologovi Jeanu-Louovi Justineovi.

"Když jsem ho uviděl, řekl jsem si, že to není možné - takový druh živočicha ve Francii nemáme," popsal nyní vědec své překvapení britskému deníku The Independent. O několik týdnů později mu Pierre Gros poslal nový e-mail s dalšími dvěma obřími červy, které zahradník objevil.

Od té doby profesor Justine nasbíral další případy po celé Francii od více než stovky lidí. A zjistil, že jde doslova o invazi. Francouzi měli nebezpečné tvory přímo pod nosem, aniž by věděli, co se děje.

Nejstarší záznam o výskytu obřího červa se datuje do roku 1999. "Teď už víme, že jsou tito invazivní červi rozšíření úplně po celé Francii," vysvětluje Justine.

Tito exotičtí tvorové, kteří patří mezi ploštěnce, mohou dorůst do délky až jednoho metru. Ve Francii žijí podle Justinea tři druhy. Jsou to dravci, a tak představují velkou hrozbu pro ostatní živočichy obývající půdu. Snižují počty jiných druhů červů a žížal, které jsou součástí přirozených procesů v půdě.

Podle odborníků je potřeba kontrolovat šíření červů za hranicemi Francie, což je ale těžký úkol. Tito predátoři nemají v Evropě přirozené nepřátele.

Profesor Justine se domnívá, že exotické druhy obřích ploštěnců se do Evropy dostaly spolu s dovozem tropických rostlin. Některé z nich se objevily také ve Velké Británii.

Video: Vědci objevili nový druh chobotnice:

Vědci objevili nový druh chobotnice. Nachází se na dně Mexického zálivu | Video: Reuters |  00:42

autor: Zahraničí | 23. 5. 2018 22:51

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama