Foto: Největší jezero Jižní Ameriky ničí odpadky. Místní se bojí o ryby i vzácné žáby

Foto: Největší jezero Jižní Ameriky ničí odpadky. Místní se bojí o ryby i vzácné žáby
Jezero Titicaca, které leží v centrální oblasti And v Jižní Americe, dlouhodobě ohrožuje stoupající úroveň znečištění.
Okolí jezera obývají mimo jiné takzvaní Koatiové - jde o jednu z větví indiánského kmene Ajmarů. Podle agentury Reuters, která se odkazuje na tamní turistickou asociaci, populace Koatiů nepřesahuje sto lidí, celkem ji tvoří jen 25 rodin. Snímek zachycuje jejich osadu.
Většina obyvatel se živí zemědělstvím. Na fotce je zachycena žena jménem Viviana.
Jejich obživu ale dlouhodobě negativně ovlivňuje měnící se podnebí. Devětatřicetiletý Bolivijec Isaac Callizaya si vzpomíná, jak si ještě v 90. letech všechny rodiny žijící poblíž jižního konce jezera vydělávaly rybolovem.
Foto: Profimedia.cz
Adéla Očenášková dap Adéla Očenášková, dap
25. 9. 2019 17:19
Na hranicích Peru a Bolívie se rozprostírá více než osm tisíc kilometrů čtverečních velké jezero Titicaca. Tamní obyvatelé i odborníci, kteří k jezeru jezdí měřit míru znečištění, se ale o jezero bojí. Po jezeře plují odpadky a v ohrožení jsou ryby i žáby. Podívejte se, jak největší jezero Latinské Ameriky vypadá. Snímky pocházejí z roku 2018.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy