Foto: Praskaly silnice, až z nich tryskala voda. Tak vypadalo zemětřesení na Aljašce

Zemětřesení před 55 lety zpustošilo pobřeží Aljašky.
Šlo o nejsilnější zemětřesení v Severní Americe a zároveň druhé nejsilnější na celém světě od počátku 20. století. Zemřelo nejméně 131 lidí.
Aljašské zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály svou silou předstihla jen událost z roku 1960 v Chile. Tehdejší zemětřesení dosáhlo hodnoty kolem 9,5 stupně.
Epicentrum bylo 25 kilometrů pod mořskou hladinou, 20 kilometrů severně od mořské úžiny Prince William Sound, která se nachází v jihocentrální části Aljašky.
Zemětřesení bylo cítit na rozloze až 1,3 milionu kilometrů čtverečních a zaznamenaly ho všechny měřicí stanice ve Spojených státech. Otřásla se i věž Space Needle v osm tisíc kilometrů vzdáleném americkém městě Seattle.
Foto: National Oceanic and Atmospheric Administration / NOAA / Public domain
Dan Poláček Jana Václavíková Dan Poláček, Jana Václavíková
27. 3. 2019 7:25
Před 55 lety zasáhlo americkou Aljašku zemětřesení o síle 9,2 stupně Richterovy škály, které bylo cítit až osm tisíc kilometrů daleko. Šlo o druhé nejsilnější zemětřesení od začátku 20. století. Zemřelo ale "jen" okolo 130 lidí, protože Aljaška je poměrně málo osídlená. Kromě lidských obětí a škod na majetku mělo neštěstí i pozitivní dopad - začaly se stavět měřicí stanice, které před podobnými problémy obyvatele včas varují. Podívejte se, co po sobě zemětřesení a následné vlny tsunami zanechaly.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy