Bití ve vězení, hladovka i setkání se státníky. Drama života Olega Sencova obrazem

Bití ve vězení, hladovka i setkání se státníky. Drama života Olega Sencova obrazem
V roce 2018 držel Oleg Sencov v ruském vězení 145 dní hladovku a ocitl se na hraně smrti.
Na podporu propuštění vězněného ukrajinského režiséra se rozběhla na Ukrajině i na Západě velká akce solidarity. Kyjev, květen 2019.
Oleksandr Kolčenko (vlevo) a Oleg Sencov přicházejí na první tiskovou konferenci v ukrajinském Kyjevě po propuštění z ruského vězení. 10. září 2019.
Propuštěný Oleg Sencov na kyjevském letišti Borispol v objetí své dcery Aliny. 7. září 2019.
Foto: Reuters
Třiačtyřicetiletý režisér Oleg Sencov toho stihl za svůj relativně krátký život už hodně. Po zatčení na obsazeném Krymu a odsouzení k drastickému trestu dvaceti let v ruském vězení se stal jedním z nejznámějších ukrajinských politických vězňů. Přestál bití, ponižování i hladovku a po svém propuštění loni v září patří k nejznámějším Ukrajincům, reprezentujícím tuto zemi po celém světě.
 

Právě se děje

před 33 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy