Obrazem: Zářící mlhoviny a vzdálené galaxie. Tohle jsou nejlepší snímky z vesmíru

Obrazem: Zářící mlhoviny a vzdálené galaxie. Tohle jsou nejlepší snímky z vesmíru
Mezi nejzajímavější fotografie z vesmíru patří ty pořízené na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Nabízejí unikátní pohled na Zemi a na to, co se na ní děje. Tady je vidět hurikán Lane, který v srpnu ohrožoval Havajské ostrovy. Vyfotil ho americký astronaut Ricky Arnold.
Další fotografie z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zachycuje ústí řeky Betsiboka na Madagaskaru do moře.
Tenhle snímek pořídila americká sonda Juno, která před dvěma lety doletěla k Jupiteru. Jsou na něm vidět vířící oblaka a vzdušné víry v Jupiterově atmosféře.
Další fotografie Země. Zachycuje dlouhé úzké mraky, jaké se tvoří, když vodní pára kondenzuje kolem pevných částic ve výfukových plynech. Konkrétně jde o emise vypouštěné loděmi v Tichém oceánu.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
26. 12. 2018 17:59
Vesmírná plavidla a sondy poslaly na Zemi za uplynulý rok jedinečné snímky vzdálených galaxií a mlhovin, ale také detailní záběry planet naší sluneční soustavy. Americká sonda Curiosity si na Marsu vyfotila slavnou "selfie" a fotografie z Mezinárodní vesmírné stanice zase zachytily hurikány na americkém kontinentu. Podívejte se na výběr toho nejlepšího, co se z vesmíru a ve vesmíru v roce 2018 podařilo vyfotit.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy