Foto: Hodina "W" odstartovala Varšavské povstání. Stateční Poláci překvapili nacisty

Před 78 lety vypuklo ve Varšavě povstání proti nacistům.
Varšavského povstání velel generál Tadeusz Bór-Komorowski, který stál v čele odbojové Zemské armády (polsky Armia Krajowa, AK). Právě ta ozbrojenou akci z poloviny 40. let minulého století zorganizovala.
Polští vojáci chtěli zabránit sovětským vojskům v obsazení Varšavy a ustanovení loutkové vlády, kterou by ovládal lídr SSSR Josif Stalin. Moci se chtěla ještě před příchodem Sovětů chopit Zemská armáda jako legální zástupce polské exilové vlády. Na snímku jsou vojáci jednoho z praporů Zemské armády. V pozadí je vidět portrét Tadeusze Kościuszka, vůdce národního povstání v Polsku v roce 1794, které mířilo proti Rusku a Prusku.
Situace v Polsku byla před srpnovým povstáním napjatá. Vojáci Rudé armády už měli Varšavu na dohled a v červenci bojovali na okraji Pragy - historické čtvrti polské metropole. Generál Bór-Komorowski navíc věděl, že Němci stále disponují větší vojenskou silou, a tak bylo povstání riskantní.
Povstání ve Varšavě bylo součástí poslední fáze Akce Bouře (Akcja Burza), která
zahrnovala povstání napříč celým Polskem. Polští vojáci chtěli akci zahájit ve chvíli, kdy budou nacisté oslabení, což v létě 1944 při postupu východní frontou byli. Snímek zachycuje plameny na varšavském Staroměstském náměstí v době povstání.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
Aktualizováno 1. 8. 2022 10:41
Polsko si připomíná 78 let od potlačení Varšavského povstání, které propuklo 1. srpna 1944. Povstalci doufali ve výhru proti nacistickému Německu, po dvou měsících krvavých bojů ale bylo 2. října vyhlášeno příměří a o den později vstoupila v platnost kapitulace. Na pomoc Polákům nepřišla ani sovětská armáda. Nacisté povraždili přes 200 tisíc lidí a Varšavu prakticky srovnali se zemí.
 

Právě se děje

Další zprávy