Krvavá Iwodžima. Bitva měla trvat pár dní, ostrov se ale změnil v "mlýnek na maso"

Krvavá Iwodžima. Bitva měla trvat pár dní, ostrov se ale změnil v "mlýnek na maso"
Ikonická fotka od Waltera Edmonda Smithe. Američané odpalují japonskou jeskyni.
Iwodžima. Malý vulkanický ostrov o rozloze asi 21 kilometrů čtverečních leží 1200 kilometrů od Tokia. Dnes nese název Iótó.
Američanům trvalo několik dní, než kopec dobyli. Získali ho až 8. března. Snímek ze stejného dne zachycuje Američany útočící na japonské ostřelovače na skále.
Této lokalitě se mezi americkými vojáky říkalo "mlýnek na maso" a jejich ztráty tomu odpovídaly.
Foto: ČTK
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 17. 2. 2023 10:37
Ve čtvrtek uplynulo 78 let ode dne, kdy Američané spustili bombardování japonského ostrova Iwodžima. O tři dny později se na jeho plážích vylodili první členové námořní pěchoty. Začala jedna z nejkrvavějších bitev druhé světové války. Z pohledu Washingtonu měla být snadná, protáhla se však až do konce března. Japonci měli zákaz se vzdát a proti několikanásobné přesile bojovali do poslední chvíle.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy