Obrazem: První muž ve vesmíru. Před 60 lety se uskutečnil Gagarinův legendární let

Obrazem: První muž ve vesmíru. Před 60 lety se uskutečnil Gagarinův legendární let
Hlavní konstruktér Sergej Koroljov se před startem Vostoku 1 loučí s kosmonautem Jurijem Gagarinem.
Sedmadvacetiletý Jurij Gagarin v kokpitu kosmické lodi Vostok 1 těsně před startem. Kosmodrom Bajkonur, 12. dubna 1961.
Start. "Поехали!" (Pajechali = Jedeme!, pozn. red.) vykřikl Gagarin při zážehu motorů. Rusové dodnes toto slovo používají v situacích, kdy chtějí vyjádřit odhodlání k akci. Gagarin měl samozřejmě jako voják odpovědět podle předpisu Posádka připravena!
Jurij Gagarin se 12. dubna dostal na titulní strany všech předních světových listů. Snímek titulky amerického listu The Huntsville Times.
Foto: Profimedia.cz
Pokud existují v historii lidstva významné okamžiky, tak je to i Gagarinův let na oběžnou dráhu kolem Země. "Jsme součástí vesmíru," říká expert Jan Kolář. Pronikání do kosmu je tak bytostně spojeno s existencí člověka i s jeho geneticky danou vlastností - zvídavostí. "Kdybychom nebyli zvídaví, tak by neexistovaly vynálezy ani lidská civilizace. V opačném případě by lidstvo brzy zaniklo," dodává.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 58 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy