Obrazem: První muž ve vesmíru. Před 60 lety se uskutečnil Gagarinův legendární let

Obrazem: První muž ve vesmíru. Před 60 lety se uskutečnil Gagarinův legendární let
Hlavní konstruktér Sergej Koroljov se před startem Vostoku 1 loučí s kosmonautem Jurijem Gagarinem.
Sedmadvacetiletý Jurij Gagarin v kokpitu kosmické lodi Vostok 1 těsně před startem. Kosmodrom Bajkonur, 12. dubna 1961.
Start. "Поехали!" (Pajechali = Jedeme!, pozn. red.) vykřikl Gagarin při zážehu motorů. Rusové dodnes toto slovo používají v situacích, kdy chtějí vyjádřit odhodlání k akci. Gagarin měl samozřejmě jako voják odpovědět podle předpisu Posádka připravena!
Jurij Gagarin se 12. dubna dostal na titulní strany všech předních světových listů. Snímek titulky amerického listu The Huntsville Times.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
6. 4. 2021 12:33
Pokud existují v historii lidstva významné okamžiky, tak je to i Gagarinův let na oběžnou dráhu kolem Země. "Jsme součástí vesmíru," říká expert Jan Kolář. Pronikání do kosmu je tak bytostně spojeno s existencí člověka i s jeho geneticky danou vlastností - zvídavostí. "Kdybychom nebyli zvídaví, tak by neexistovaly vynálezy ani lidská civilizace. V opačném případě by lidstvo brzy zaniklo," dodává.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Policie obvinila muže, který ohrožoval zdravotníky v benešovské nemocnici

Kriminalisté obvinili třiašedesátiletého muže, který v pondělí ohrožoval nožem a střelnou zbraní zdravotníky v benešovské nemocnici, z nebezpečného vyhrožování a výtržnictví. Hrozí mu až tři roky vězení. Soud na obviněného uvalil vazbu, uvedla na webu policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Při incidentu nebyl nikdo zraněn, policisté u muže po zadržení našli dvě plynové zbraně a dva nože.

"Ještě včerejšího dne, tedy (v úterý) 30. listopadu 2021, zahájili benešovští kriminalisté trestní stíhání třiašedesátiletého muže, kterého obvinili z trestného činu nebezpečné vyhrožování a výtržnictví," uvedla mluvčí. V úterý večer soudce také rozhodl o uvalení vazby, obviněný je tak nyní ve vazební věznici.

Událost se stala v pondělí před 15:00. Záchranná služba převezla muže na chirurgickou ambulanci k ošetření, pacient tam však z batohu vytáhl nůž a poté i střelnou zbraň a začal personál ohrožovat. Zdravotníci z ordinace okamžitě utekli, muže na ambulanci zamkli a zavolali na linku 158.

Policisté proti muži zakročili ještě před příjezdem zásahové jednotky. Po několika výzvách, aby odložil zbraň, a po několikaminutovém vyjednávání použili taser a zpacifikovali ho. Následně muže odzbrojili a zadrželi. Jaký byl motiv činu, kriminalisté zjišťují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu stoupl na 401,5 miliardy korun z říjnových 335 miliard korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Jde o nejhorší listopadový výsledek od vzniku České republiky. Loni ke konci listopadu byl schodek 341,5 miliardy korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) bude schodek rozpočtu za celý rok nižší než schválených 500 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu meziročně stouply o 14,2 miliardy na 1,33 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 36,5 miliardy na 1,16 bilionu korun, zatímco samotné příjmy z daní bez pojistného meziročně klesly o 14,6 miliardy na 616,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci listopadu meziročně stouply o 74,3 miliardy na 1,73 bilionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy