Obrazem: První muž ve vesmíru. Před 60 lety se uskutečnil Gagarinův legendární let

Obrazem: První muž ve vesmíru. Před 60 lety se uskutečnil Gagarinův legendární let
Hlavní konstruktér Sergej Koroljov se před startem Vostoku 1 loučí s kosmonautem Jurijem Gagarinem.
Sedmadvacetiletý Jurij Gagarin v kokpitu kosmické lodi Vostok 1 těsně před startem. Kosmodrom Bajkonur, 12. dubna 1961.
Start. "Поехали!" (Pajechali = Jedeme!, pozn. red.) vykřikl Gagarin při zážehu motorů. Rusové dodnes toto slovo používají v situacích, kdy chtějí vyjádřit odhodlání k akci. Gagarin měl samozřejmě jako voják odpovědět podle předpisu Posádka připravena!
Jurij Gagarin se 12. dubna dostal na titulní strany všech předních světových listů. Snímek titulky amerického listu The Huntsville Times.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
6. 4. 2021 12:33
Pokud existují v historii lidstva významné okamžiky, tak je to i Gagarinův let na oběžnou dráhu kolem Země. "Jsme součástí vesmíru," říká expert Jan Kolář. Pronikání do kosmu je tak bytostně spojeno s existencí člověka i s jeho geneticky danou vlastností - zvídavostí. "Kdybychom nebyli zvídaví, tak by neexistovaly vynálezy ani lidská civilizace. V opačném případě by lidstvo brzy zaniklo," dodává.
 

Právě se děje

před 4 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy