Obrazem: Unikátní pohled na život československých legií. Měly divadla i orchestry

Podívejte se ve fotogalerii, jak trávili volný čas českoslovenští legionáři.
Skupina herců třetího legionářského pluku na Rusi v Njazepetrovské, červenec 1918. Uprostřed s vytasenou šavlí Zdeněk Štěpánek.
Ten Zdeněk Štěpánek, který si například o 37 let později zahrál ve filmu Otakara Vávry Jan Žižka. Proslavil se v mnoha filmových i divadelních rolích, ale i jako dramatik a významný recitátor. Kromě Vávrovy "husitské trilogie" jen namátkou: Bílá nemoc, Cech panen kutnohorských, Měsíc nad řekou, Všude žijí lidé.
Nedostatek žen v hereckém ansámblu legií bylo nutno vyřešit dobrým převlekem, důkladným holením a ještě lepším líčením. Někdy tak důmyslným, že se jím po představení nechali oklamat - k pobavení všech - i někteří zájemci o seznámení.
K oblíbeným kratochvílím patřil také zápas, květen 1917.
Foto: Archiv Dalibora Váchy / https://vacha0.wixsite.com/dalibor-vacha
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
17. 6. 2019 9:12
O bojích československých legií v Rusku před 100 lety toho víme poměrně dost. Tím spíše překvapí archivní snímky, které je ukazují ve zcela nebojových situacích. Legionáři zakládali divadla, orchestry a fotbalová mužstva. Pořádali sokolské slety a nejrůznější sportovní turnaje. A i tím si získávali přízeň místních. Podívejte na unikátní fotografie (s přispěním nakladatelství EPOCHA) z chvil odpočinku Čechoslováků.
 

Právě se děje

Další zprávy