První světová válka v barvě. Brit koloruje historické snímky zákopů i padlých hrdinů

Podívejte se na kolorované fotografie, které zachycují první světovou válku.
Voják britské armády pozoruje výbuch při bitvě na Sommě, která se tu odehrála v roce 1916 a patřila k nejkrvavějším bojům první světové války.
Exploze dělostřeleckého granátu v bitvě o Gallipoli (1915-1916), ve které se svedl boj o strategický Dardanelský průliv. Osmanská říše tu porazila armádu vedenou Velkou Británii a Francií.
Indičtí vojáci číhají v zákopech. Obličej jim chrání plynové masky. Byla to právě první světová válka, za níž poprvé došlo k masovému využití různých chemických zbraní. Snímek byl vyfocen v roce 1915.
Žena ve zbrojní továrně ve Velké Británii kompletuje dělostřelecký granát, aby měli vojáci na frontě s čím bojovat proti nepříteli. Náročnou práci v muničních továrnách za první světové války běžně vykonávaly ženy. Někdy se jim přezdívalo "canaries" ("kanárkové dívky"), protože měly kvůli síře zažloutlou kůži. Ve zbrojovkách panovaly velmi špatné pracovní a bezpečnostní podmínky, které měly za následek smrt stovek lidí.
Foto: Colourised Photos by Tom Marshall / PhotograFix / @PhotograFixUK / www.photogra-fix.com
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
Aktualizováno 28. 7. 2023 9:20
Před 109 lety vyhlásilo Rakousko-Uhersko jako odvetu za sarajevský atentát na Ferdinanda d'Este válku Srbsku. Konflikt vyústil v první světovou válku, do které bylo nasazeno až 70 milionů vojáků. Brit Tom Marshall jim a také těm, kteří ve válce přišli o život, vzdal poctu tím, že koloroval některé z historických fotografií. Podívat se na ně můžete ve fotogalerii.

Tom Marshall s touto zálibou začal v roce 2014, kdy uběhlo sto let od začátku konfliktu. "Do sbírky jsem zahrnul muže i ženy různých národností, ras a vyznání vzhledem k tomu, že válka zasáhla celý svět," říká Marshall.

Unikátní fotografie poskytl Tom Marshall. Autor svou tvorbu publikuje na webu a facebookové stránce

 

Právě se děje

Další zprávy