Foto: 100 let od konce Velké války. Brit na kolorovaných snímcích oživil tváře vojáků

Podívejte se na kolorované fotografie, které zachycují první světovou válku.
Voják britské armády pozoruje výbuch u francouzského Somme. Bitva, která se tu odehrála v roce 1916, patřila k nejkrvavějším bojům první světové války.
Britský voják pomáhá zraněnému německému vězni. Za nimi je vidět fotograf nesoucí stativ, jde zřejmě o profesionálního válečného fotografa z Francie. Snímek pochází z roku 1916.
Žena ve zbrojní továrně ve Velké Británii kompletuje dělostřelecký granát, aby měli  vojáci na frontě s čím bojovat proti nepříteli. Náročnou práci v muničních továrnách za první světové války běžně vykonávaly ženy. Někdy se jim přezdívalo "canaries" ("kanárkové dívky"), protože měly kvůli síře zažloutlou kůži. Ve zbrojovkách panovaly velmi špatné pracovní a bezpečnostní podmínky, které měly za následek smrt stovek lidí.
Pohřební obřad vojáků, kteří padli v bitvě o francouzský Guillemont v září 1916.
Foto: Colourised Photos by Tom Marshall / PhotograFix / @PhotograFixUK / www.photogra-fix.com
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
11. 11. 2018 11:30
Tuto neděli si svět připomíná sto let od konce první světové války. 11. listopadu 1918 podepsala německá delegace ve vlaku francouzského velitele Ferdinanda Focha příměří, v 11 hodin dopoledne zavládl na všech frontách klid. Brit Tom Marshall k letošnímu výročí vytvořil kolekci celkem sta unikátních kolorovaných snímků z "Velké války". S touto zálibou začal před čtyřmi lety, kdy uběhlo sto let od začátku konfliktu. "Do sbírky jsem zahrnul muže i ženy různých národností, ras a vyznání vzhledem k tomu, že válka zasáhla celý svět," říká Marshall, který chce kolekcí mimo jiné vzdát hold těm, kteří v boji padli.

Unikátní fotografie poskytl Tom Marshall. Autor svou tvorbu publikuje na webu a facebookové stránce

 

Právě se děje

před 35 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy