Foto: 100 let od konce Velké války. Brit na kolorovaných snímcích oživil tváře vojáků

Podívejte se na kolorované fotografie, které zachycují první světovou válku.
Voják britské armády pozoruje výbuch u francouzského Somme. Bitva, která se tu odehrála v roce 1916, patřila k nejkrvavějším bojům první světové války.
Britský voják pomáhá zraněnému německému vězni. Za nimi je vidět fotograf nesoucí stativ, jde zřejmě o profesionálního válečného fotografa z Francie. Snímek pochází z roku 1916.
Žena ve zbrojní továrně ve Velké Británii kompletuje dělostřelecký granát, aby měli  vojáci na frontě s čím bojovat proti nepříteli. Náročnou práci v muničních továrnách za první světové války běžně vykonávaly ženy. Někdy se jim přezdívalo "canaries" ("kanárkové dívky"), protože měly kvůli síře zažloutlou kůži. Ve zbrojovkách panovaly velmi špatné pracovní a bezpečnostní podmínky, které měly za následek smrt stovek lidí.
Pohřební obřad vojáků, kteří padli v bitvě o francouzský Guillemont v září 1916.
Foto: Colourised Photos by Tom Marshall / PhotograFix / @PhotograFixUK / www.photogra-fix.com
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
11. 11. 2018 11:30
Tuto neděli si svět připomíná sto let od konce první světové války. 11. listopadu 1918 podepsala německá delegace ve vlaku francouzského velitele Ferdinanda Focha příměří, v 11 hodin dopoledne zavládl na všech frontách klid. Brit Tom Marshall k letošnímu výročí vytvořil kolekci celkem sta unikátních kolorovaných snímků z "Velké války". S touto zálibou začal před čtyřmi lety, kdy uběhlo sto let od začátku konfliktu. "Do sbírky jsem zahrnul muže i ženy různých národností, ras a vyznání vzhledem k tomu, že válka zasáhla celý svět," říká Marshall, který chce kolekcí mimo jiné vzdát hold těm, kteří v boji padli.

Unikátní fotografie poskytl Tom Marshall. Autor svou tvorbu publikuje na webu a facebookové stránce

 

Právě se děje

před 21 minutami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy