Obrazem: Na manévr měli jen 37 sekund. Objevitel Titaniku oslavil 80 let

Obrazem: Na manévr měli jen 37 sekund. Objevitel Titaniku oslavil 80 let
Proražení čtyř by parník ještě vydržel, šesti už ne. I přes rozsáhlá poškození Titanic pokračoval v plavbě ještě 10 minut. Důvodem byl příkaz ředitele, který byl na palubě a dospěl k závěru, že zastavení lodi by poškodilo jméno společnosti White Star Line.
Na záchranných člunech nakonec uniklo několik set lidí, ale zdaleka ne všichni cestující.
Ženy cestující na Carpathii šily a rozdávaly oblečení přeživším z Titanicu. Mnoho z nich mělo na sobě jen noční oblečení.
Zaoceánský "nepotopitelný" parník Titanic vznikl v irských loděnicích společnosti Harland & Wolff v Belfastu na objednávku britské společnosti White Star Line. Spolu se sesterskými loďmi Olympic a Britannic měl konkurovat parníkům Lusitania a Mauretania britsko-amerického rejdařství Cunard Line.
Foto: Unknown Author / Wikipedia / Public domain
Julia Makhinchuk Dan Poláček Julia Makhinchuk, Dan Poláček
Aktualizováno 29. 6. 2022 9:11
Osmdesátiny oslavil 30. června americký oceánolog Robert Ballard, který se proslavil v polovině 80. let, když se mu podařilo v hlubinách Atlantiku nalézt vrak Titaniku. Objev legendární lodi byl ale jen "vedlejším produktem" pátrání po ztracených jaderných ponorkách Thresher a Scorpion. Americké námořnictvo, které hradilo velkou část nákladů výpravy, to využilo jako vhodnou krycí historku.

Sázka na Roberta Ballarda nebyla náhodná, po univerzitě totiž sloužil v druhé polovině 60. let u amerického námořnictva a později se jako rezervista zapojoval do vojenským operací. Ballard, kterého k průzkumu moře přitáhl Verneův román Dvacet tisíc mil pod mořem a získal doktorát z mořské geologie, používal pro průzkum mořského dna videokamery, které měly v porovnání s běžně nasazovanými sonary řadu výhod. Díky této metodě pak objevil nejen ztracené ponorky nebo Titanic.

Foto: Aktuálně.cz / Kingkongphoto & www.celebrity-photos.com from Laurel Maryland (aka) / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license

Například v roce 1989 objevil vrak německé válečné lodi Bismarck, kterou britské loďstvo potopilo v Atlantském oceánu po dramatickém souboji v květnu 1941, v roce 1998 našel na dně Tichého oceánu vrak letadlové lodi Yorktown, potopené japonskou ponorkou v proslulé bitvě o atol Midway, či v roce 2002 vrak torpédoborce PT-109, jehož potopení japonskou válečnou lodí Amagiri 2. srpna 1943 přežil pozdější americký prezident John Fitzgerald Kennedy.

Nikdo nevěřil, že by Titanic mohl jít ke dnu. Ve své době šlo o největší parník na světě. Večer před potopením si cestující první třídy vychutnali večeři o mnoha chodech. Pak ale hlídka zaznamenala v mlze blížící se ledovec. Uplynulo 37 sekund, než se loď srazila s ostrým ledem. Zaoceánský parník klesl ke dnu v Atlantském oceánu při své první cestě 15. dubna 1912 necelé tři hodiny po nárazu do ledovce. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy