Obrazem: Superměsíc hrál všemi barvami, osvítil sochu Svobody i sopku na Bali. Letos naposledy

Superměsíc nad sochou Svobody ve Spojených státech.
Tak vypadal superměsíc v Cincinnati v Ohiu.
Nebeská podívaná v hlavním městě USA.
Jedinečný úkaz se podařilo zachytit i v Marylandu.
Superměsíc je jev, kdy se Měsíc dostane do novu nebo úplňku. Měsíc se ocitne v takzvaném perigeu - bodu, ve kterém je k Zemi nejblíže.
Foto: ČTK
Zahraničí Zahraničí
4. 12. 2017 14:11
Jasnější a čitelnější než obvykle. Takový byl v noci na pondělí Měsíc, který se přiblížil neobvykle blízko k planetě Zemi. Jeho svit byl daleko silnější než jindy. Podívejte se, jak takzvaný superměsíc vypadal v různých koutech světa.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy