Obrazem: Slováci znovu vyšli do ulic. Máte na rukou krev, protestují a požadují konec šéfa policie

Podívejte se, jak vypadaly další z protestů na Slovensku.
Lidé vybavení transparenty prošli ve čtvrtek hned několika slovenskými městy, například Bratislavou, Žilinou nebo Nitrou.
Ve slovenské metropoli protestovalo asi 30 tisíc lidí.
Několik podobných demonstrací se v zemi konalo už v březnu. Akcí se tehdy zúčastnily až statisíce lidí, kteří zemi zalarmovali natolik, že došlo k pádu vlády Roberta Fica a vytvoření nového kabinetu.
Zaplněné ulice Bratislavy ve čtvrtek odpoledne.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 4. 2018 13:41
Slováci spustili ve čtvrtek další, tentokrát dvoudenní protesty kvůli současné politické situaci. Slovenskou společnost i několik týdnů od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně svírá napětí. Desítky tisíc lidí, kteří ve čtvrtek odpoledne demonstrovali v několika městech, teď požadují hlavně odvolání policejního prezidenta Tibora Gašpara. To ale nový premiér Peter Pellegrini odmítá a sám Gašpar také odejít nehodlá. "Považuji to za politický požadavek," řekl Rádiu Aktual. Protesty pokračují i v pátek.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy