Obrazem: Indiáni blokují kvůli plynovodu kanadské vlaky, krajní pravice hrozí násilím

Obrazem: Indiáni blokují kvůli plynovodu kanadské vlaky, krajní pravice hrozí násilím
Příznivci členů indiánského kmene Wet'suwet'en pochodují centrem Toronta. Policie, která původní obyvatele vyhnala z jejich území, na němž se má stavět plynovod, podle nich postupovala příliš brutálně.
Spor je také symbolem rozšiřující se propasti mezi politickým rozdělením východu a západu Kanady.
Kritici výstavby plynovodu trvají na tom, že půda i nadále patří kmenu, protože se stavbou formálně nesouhlasil. Policie a stavební firma tak podle nich nezákonně vstupují na jejich území.
Demonstranti v rámci solidarity s indiány blokují železnice napříč zemí.
Foto: Reuters
Radka Zítková Radka Zítková
23. 2. 2020 17:00
Spor mezi úřady, policisty a indiánským kmenem Wet'suwet'en o výstavbu plynovodu na severu Britské Kolumbie se rozšířil napříč Kanadou. Demonstranti, kteří bojují za práva původních obyvatel, blokují vchody ministerstev, staví zábrany na železnicích. Minulý týden kvůli zátarasům nevyjela většina osobních ani nákladních vlaků, zcela nefunkční byl i klíčový spoj mezi Torontem a Montrealem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy