Obrazem: Na Ukrajině ve válkách zahynuly tisíce Čechů. Vznikají jejich pomníky

Návrh pomníku 50 československým legionářům v Žitomiru, kteří padli při ústupových bojích po bitvě u Zborova.
Na zanedbaném vojenském hřbitově v Užhorodě "Na šachtě" je pohřbeno 1300 vojáků z první světové války. Více než 50 z nich pocházelo z území dnešního Česka.
Podle návrhu architekta Lukáše Hudáka by mohlo v ukrajinském Užhorodě vzniknout jedinečné pietní místo s kamennými pilony, kde by každý z nich zastupoval zemi padlého vojáka. Jde o ceremoniální prostor a portál vedoucí pomyslným středem hřbitova.
Jiný návrh podoby užhorodského hřbitova "Na šachtě".
Návrh jiné části užhorodského hřbitova jako anglického parku s dochovanými náhrobky.
Foto: archiv Lukáše Hudáka
Jan Gazdík Jan Gazdík
5. 5. 2019 20:12
Na území dnešní Ukrajiny zahynuly v minulosti tisíce Čechů. Ať už jde o ty, kteří padli v první světové válce v československých legiích nebo v rakousko-uherských uniformách, bránili první republiku před rudými jednotkami Maďarské republiky rad, stali se oběťmi stalinských represí, anebo se v druhé světové válce postavili nacismu. Jen někteří mají svůj hrob nebo alespoň pomník se jménem. Jak to chce ministerstvo obrany změnit? V nové etapě výstavby a obnovy pomníků. Podívejte se.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy