Obrazem: Města pod vodou, zaplavené tunely. Jih Španělska zasáhly rekordní srážky

Obrazem: Města pod vodou, zaplavené tunely. Jih Španělska zasáhly rekordní srážky
Přes 70 silnic, desítky úseků železnice a dvě letiště jsou kvůli nebývalým srážkám zavřené.
Ve městě Orihuela přeměnil déšť býčí arénu v obrovký bazén plný vody.
Povodně si vyžádaly už čtyři oběti na životech. Dva lidé se utopili poté, co jejich auta zaplavila voda.
Hasičům se podařilo zachránit některé motoristy, kteří uvízli v zaplaveném tunelu. Takové štěstí však neměl 48letý muž, který i přes zákaz do tunelu vjel a utopil se.
Foto: Reuters
Martina Heroldová Martina Heroldová
13. 9. 2019 20:22
Jih Španělska se už několikátý den potýká s povodněmi vyvolanými silnými přívalovými dešti. Ty si vyžádaly již čtyři oběti na životech, především mezi motoristy, které záplavy zastihly na silnici. Pod vodou je téměř celý region Murcie, povodně postihly také Valencii.
 

Právě se děje

před 44 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy