Obrazem: Města pod vodou, zaplavené tunely. Jih Španělska zasáhly rekordní srážky

Obrazem: Města pod vodou, zaplavené tunely. Jih Španělska zasáhly rekordní srážky
Přes 70 silnic, desítky úseků železnice a dvě letiště jsou kvůli nebývalým srážkám zavřené.
Ve městě Orihuela přeměnil déšť býčí arénu v obrovký bazén plný vody.
Povodně si vyžádaly už čtyři oběti na životech. Dva lidé se utopili poté, co jejich auta zaplavila voda.
Hasičům se podařilo zachránit některé motoristy, kteří uvízli v zaplaveném tunelu. Takové štěstí však neměl 48letý muž, který i přes zákaz do tunelu vjel a utopil se.
Foto: Reuters
Martina Heroldová Martina Heroldová
13. 9. 2019 20:22
Jih Španělska se už několikátý den potýká s povodněmi vyvolanými silnými přívalovými dešti. Ty si vyžádaly již čtyři oběti na životech, především mezi motoristy, které záplavy zastihly na silnici. Pod vodou je téměř celý region Murcie, povodně postihly také Valencii.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy