Foto: Láva rozpůlila město, sopka řádila i u Tokia. Podívejte se na nejničivější výbuchy vulkánů

Foto: Láva rozpůlila město, sopka řádila i u Tokia. Podívejte se na nejničivější výbuchy vulkánů
Přes 350 obětí - říjen až listopad 2010, Merapi (Indonésie): Série erupcí jedné z nejaktivnějších sopek na světě, indonéského vulkánu Merapi na ostrově Jáva, si vyžádala životy více než 350 lidí.
Kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy opustit přes 300 tisíc obyvatel.
147 obětí - 17. ledna 2002, Nyiragongo (Kongo): Výbuch konžské sopky Nyiragongo zabil 147 lidí, asi 120 tisíc obyvatel bylo nuceno kvůli žhavé lávě opustit své domovy.
Erupce zničila část konžského města Goma. Lávový proud se dostal až k jezeru Kivu a vytvořil poloostrov. Město bylo proudem dokonce rozpůleno.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 6. 2018 7:01
Výbuch sopky Volcán de Fuego v Guatemale má už 70 obětí. Záchranáři našli zuhelnatělá těla, mnoho z nich se ještě nepodařilo identifikovat. Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe explodoval v neděli a začal neuvěřitelně rychle do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Erupce guatemalské sopky byla třetí nejničivější v 21. století. Podívejte se na další katastrofy, které způsobily vulkány.
Chaos na silnici po výbuchu sopky. Policista natočil, jak jeho auto zavalil oblak popela | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 50 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy