Foto: Láva rozpůlila město, sopka řádila i u Tokia. Podívejte se na nejničivější výbuchy vulkánů

Foto: Láva rozpůlila město, sopka řádila i u Tokia. Podívejte se na nejničivější výbuchy vulkánů
Přes 350 obětí - říjen až listopad 2010, Merapi (Indonésie): Série erupcí jedné z nejaktivnějších sopek na světě, indonéského vulkánu Merapi na ostrově Jáva, si vyžádala životy více než 350 lidí.
Kvůli chrleným proudům žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela muselo domovy opustit přes 300 tisíc obyvatel.
147 obětí - 17. ledna 2002, Nyiragongo (Kongo): Výbuch konžské sopky Nyiragongo zabil 147 lidí, asi 120 tisíc obyvatel bylo nuceno kvůli žhavé lávě opustit své domovy.
Erupce zničila část konžského města Goma. Lávový proud se dostal až k jezeru Kivu a vytvořil poloostrov. Město bylo proudem dokonce rozpůleno.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 6. 2018 7:01
Výbuch sopky Volcán de Fuego v Guatemale má už 70 obětí. Záchranáři našli zuhelnatělá těla, mnoho z nich se ještě nepodařilo identifikovat. Jeden z nejaktivnějších vulkánů ve Střední Americe explodoval v neděli a začal neuvěřitelně rychle do okolí chrlit lávu a kouř. Brzy se široká oblast, včetně části hlavního města Guatemaly, pokryla vrstvou těžkého popela. Erupce guatemalské sopky byla třetí nejničivější v 21. století. Podívejte se na další katastrofy, které způsobily vulkány.
Chaos na silnici po výbuchu sopky. Policista natočil, jak jeho auto zavalil oblak popela | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy