Foto: Křížem krážem Ruskem. Tady před sto lety legionáři bojovali za Československo

Miass - město na Uralu. V tvrdých bojích s rudými zde padlo 30 čs. legionářů. Miass je jedno z ruských měst, kde se Praha s tamními úřady rychle dohodla na postavení pomníku, který bolševici zbourali.
LIPJAGY: Potomci velitelů čs. legií Jarmila Veselá, Ivana Čílová a Václav Petřík (zleva) vzdávají před podstavcem plánovaného pomníku u nádraží Lipjagy úctu 44 padlým čs. legionářům. Předci zmíněné trojice jsou generálové Stanislav Čeček, Mikuláš Antonín Číla a Karel Václav Petřík.
1918 - nádraží Lipjagy, nedaleko města Samary. V jeho okolí se před sto lety odehrávaly tvrdé boje mezi čs. legionáři a bolševickými oddíly.
Bitva u Lipjag zobrazená v novokujbyševském muzeu. Českoslovenští legionáři jsou na něm nepravdivě zobrazeni v rakousko-uherských uniformách, ačkoliv nosili ruské.
2018 - opět nádraží Lipjagy. Novokujbyševsk po sto letech (neoficiálně se mu říká Nová Samara). Šéf odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík klečí a nabírá prsť u podstavce plánovaného pomníku 44 padlým legionářům.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
Aktualizováno 13. 11. 2018 11:30
Ruská místa, kde před sto lety bojovali a umírali za republiku čs. legionáři (a po jejím vzniku 28. října 1918 ještě pak další dva roky), navštívila dosud nejreprezentativnější česká sestava: potomci legionářů, členové obce legionářské či náměstkyně ministra obrany Alena Netolická s experty svého týmu. A byla to týdenní, místy velmi emotivní a napínavá, mise. "Existenci našeho státu bereme jako samozřejmost, jenomže když stojíte u hrobu třiceti legionářů kdesi na Urale, bez jejichž oběti bychom tu možná nebyli, tak se vás to obrovsky dotkne. Člověka to změní," svěřuje se Dagmar Martínková, předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně. Ve fotogalerii shrnujeme putování po stopách čs. legií v Rusku.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy