Obrazem: Tak zachránili pomník československým hrdinům. Kolem rostou lidické růže

Fontána připomíná padlé československé vojáky a vlastence z druhé světové války.
Royal Leamington Spa. Na snímku fontána, památník všem Čechoslovákům, kteří padli či zemřeli v boji s hitlerovským Německem. Takto vypadá po nedávné rekonstrukci, doplňují ji keře lidických růží.
A takto vypadala ještě v roce 2017, před rekonstrukcí.
Na tomto snímku je vidět, jak vznikalo místo pro záhon růží, které Leamingtonu věnoval Památník Lidice.
V Leamingtonu byla za druhé světové války dislokována československá obrněná brigáda, která se později vyznamenala v bojích o francouzský přístav Dunkerque. Fontána, kterou nechali postavit veteráni v roce 1968, však ještě nedávno neměla daleko k dezolátnímu stavu. Hrozil jí rozpad.
Foto: Jiří Pavel
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
29. 11. 2018 14:00
Jiří Pavel s manželkou Jiřinou a přáteli z britského Leamingtonu mohou působit jako zatvrzelí fanatici. Jde však o vzácné vlastence - potomky Čechoslováků, kteří poté, co se podíleli na porážce Adolfa Hitlera, museli utéct před komunisty. Rovněž Pavlova otce, hrdinu bojů o francouzský přístav Dunkerque, po válce tvrdě vyslýchali a věznili. Manželé Pavlovi nyní tak dlouho tlačili na britské i české úřady, dokud si nevyprosili opravu pomníku všem Čechoslovákům, kteří položili životy v boji s nacismem. Celkem vyšla oprava fontány na 25 tisíc liber (skoro tři čtvrtě milionu korun). Na konci října byla ve své nové podobě odhalena.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy