Obrazem: Jak Chirac odešel a Sarkozy přišel

rst, man
16. 5. 2007 11:40
Sarkozy už dostal i kód k jaderným zbraním
Nicolas Sarkozy a Jacques Chirac
Nicolas Sarkozy a Jacques Chirac | Foto: Reuters

Paříž - Elysejský palác dnes změnil hlavního nájemníka.

Po dvanácti letech se rozloučil Jacques Chirac a prezidentského úřadu se oficiálně ujal vítěz květnových voleb Nicolas Sarkozy.

Odcházející prezident přivítal za zvuků fanfár a v přítomnosti republikánské gardy svého nástupce stiskem ruky na schodišti paláce. Odebrali se pak do jeho salonů, kde Chirac během asi hodinového rozhovoru svěří Sarkozymu nejchoulostivější státní tajemství včetně kódu k odpálení francouzských jaderných zbraní.

Dvaapadesátiletý politik slibuje Francouzům rozáhlé reformy a změny. Mandát má silný, ve druhém kole voleb svoji soupeřku Ségolene Royalovou jasně porazil ziskem více než třiapadesáti procent odevzdaných hlasů.

Chirac se s Francouzi rozloučil už včera krátkým projevem, ve kterém je vyzval, aby zůstali jednotní a solidární, a vyslovil podporu
Sarkozymu. Vyslovil přesvědčení, že nový prezident bude "pokračovat na cestě vpřed."

"Národ je rodina. To pouto, které nás spojuje, je náš nejcennější statek. Zůstaňte jednotní a solidární," apeloval na Francouze. Řekl, že mohou být rozpory, ale že dialogem je vždy možné dojít ke konsenzu kolem základních hodnot.

"Na Francii musíme být vždy hluboce hrdi," zakončil svůj o něco víc než čtyřminutový projev.

Sarkozy slíbil, že bude prezidentem všech Francouzů a že každý si bude moci splnit "nový francouzský sen." V nebjližších dnech bude jmenovat novou vládu, dosavadní premiér Dominique de Villepin podal včera demisi.

Ještě dnes má Sarkozy na programu první zahraniční jednání. Večer se sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

 

Právě se děje

Další zprávy