Obrazem: Drž se, Francie. Umělci reagují kresbami na páteční peklo v Paříži

Tereza Holanová Tereza Holanová
15. 11. 2015 12:03
"Drž se," vzkazují na Twitteru umělci Paříži. V reakci na šestici teroristických útoků, při kterých v pátek večer zemřelo 129 osob, se na sociální síti objevily desítky karikatur.
Paříž po útocích. Tak na Twitteru reagoval jordánský kreslíř Osama Hajjaj.
Paříž po útocích. Tak na Twitteru reagoval jordánský kreslíř Osama Hajjaj. | Foto: Osama Hajjaj

Paříž - Na páteční běsnění teroristů v Paříži zareagovali umělci z celého světa. Ti na Twitteru pomocí karikatur vyjadřují solidaritu s obětmi útoků.

Symbolem solidarity s Francií se stala například černobílá kresba, která propojuji známý pacifistický symbol a dominantu francouzské metropole Eiffelovu věž. Jejím autorem je francouzský grafický designer žijící v Londýně Jean Jullien. Jak prohlásil v interview pro CNN, o útocích slyšel v rozhlase a jeho první reakce byla reagovat na neštěstí pomocí kresby.

Variací této kresby je obrázek, na kterém svírá "mírovou Eiffelovku" Malý princ - ústřední postava stejnojmenné knížky, jejímž autorem je francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry.

Další umělecká karikatura a odkaz na legendární americký film King Kong.

Na útoky reagoval i íránský karikaturista Hady Heydari. 

Největší tragédie od války

Podle dosavadních informací při pátečních útocích zemřelo 129 lidí, dalších zhruba 350 je zraněných.

Vzkaz světu Paříži: "Drž se. Ať oběti odpočívají v pokoji. Ať se rány vyléčí."

Od útoku v Madridu, při kterém v roce 2004 zemřelo 191 osob, jde o největší teroristický útok v Evropě. Během pátečního večera zaútočily tři skupiny teroristů ve stejný okamžik na šesti místech. Nejvíce osob zemřelo při útoku v koncertním centru Bataclan, kde teroristé údajně vypálili několik stovek střel a následně spáchali sebevražedný atentát. Peklo, které se odehrálo během vystoupení americké rockové kapely Eagles of Death Metal, znázorňuje karikaturista Brandan Reynolds.

"While my guitar gently weeps" neboli "Zatímco má kytara tiše pláče" - odkaz na stejnojmennou skladbu kapely Beatles.

"Francouzská trikolóra pláče. A my všichni pláčeme s ní." Další karikatura, kterou zveřejnil na Twitteru španělský kreslíř Jaume Capdevila.

V Paříži šlo o nejnásilnější útok od konce druhé světové války v roce 1945.

Cílem vyšetřovatelů je nyní zjistit totožnost atentátníků. Podle prstu, který našli v středisku Bataclan, zatím identifikovali devětadvacetiletého muže, který žil na předměstí Paříže a podle místních médií byl radikalizován belgickým imámem.

"Neobracejte svůj hněv vůči těm, kteří potřebují naši ochranu," vyzvali po útocích Evropany čeští i zahraniční komentátoři. Odkazují tak na rekordní množství imigrantů, kteří převážně ze Sýrie a Afghánistánu míří do Evropy. Jak tento týden uvedl Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, do Evropské unie přes Středozemní moře připlulo od počátku roku téměř 800 tisíc běženců.

Útok i na naše hodnoty, vzkázal Obama

Podle nedatovaného videa Islámského státu radikálové Francii hrozí, že "nebude žít v klidu, dokud bude bombardování pokračovat". Naráží tak na to, že se Francie podílí na leteckých úderech na Islámský stát v Sýrii. "Jasně jsem slyšel, jak říká rukojmím: 'Je to chyba Hollandea, je to chyba vašeho prezidenta, nemá co zasahovat v Sýrii'," křičeli teroristé podle rozhlasového a televizního moderátora Petera Janaszaka, kterému se podařilo z Bataclanu utéct.

Francouzský premiér Manuel Valls však v sobotu v reakci na útoky prohlásil, že Francie bude v leteckých úderech na Islámský stát v Sýrii pokračovat.

"Volnost, rovnost, bratrství", francouzsky "liberté, égalité, fraternité", bylo původně heslem Velké francouzské revoluce a zůstává ústředním mottem Francie dodnes.

Na tato slova odkázal po útocích v Paříži i americký prezident Barack Obama. "V čase této tragédie si připomínáme, že hesla volnost, rovnost, bratrství, nejsou pouze hodnotami, na kterým tak hluboce záleží francouzskému lidu. Jde zároveň o hodnoty, které sdílíme i my," uvedl. "A tyto hodnoty přetrvají navzdory jakémukoliv teroristickému činy či nenávistným vizím těch, kteří (v pátek) spáchali tyto zločiny," dodal Obama.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy