Obrazem: Chceme chovat koně, ne velbloudy. Maďarské farmáře postihlo rekordní sucho

Obrazem: Chceme chovat koně, ne velbloudy. Maďarské farmáře postihlo rekordní sucho
"Opravdu jsem si je chtěl ponechat, ale farmařím tu už téměř třicet let a nepamatuji si tak hrozné sucho," popsal Eordogh, který vlastní 150 hektarů, kde chová koně a dobytek a pěstuje obilí a zeleninu.
Zemědělci v celém Maďarsku hlásí "historické" škody způsobené suchem, které postihlo přibližně 550 tisíc hektarů půdy.
"Homokhatsag leží výše než dvě řeky, které ji obklopují, a její písčitá půda rychle vysychá," vysvětluje.
Šestašedesátiletý chovatel koní, který učí místní děti jezdit na svých hříbatech, agentuře Reuters vysvětluje, že kvůli velkému suchu už nemůže sklidit dostatek krmiva pro koně.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters Dominika Perlínová, Reuters
29. 7. 2022 14:33
Jihovýchodní oblast Maďarska mezi řekami Dunaj a Tisa sužuje rekordní sucho. Farmářům na venkově, kteří chovají koně a pěstují obilí, tak hrozí, že si budou muset najít jinou obživu, protože nejsou schopni vypěstovat dost krmiva pro zvířata. Vláda sice slibuje pomoc, ale místní z ní zatím moc neviděli.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy