Obrazem: Neví se, jak ani kde zemřeli. Badatelé pátrají po hrobech Čechoslováků

Obrazem: Neví se, jak ani kde zemřeli. Badatelé pátrají po hrobech Čechoslováků
Generál Karel Klapálek (26. května 1893 – 18. listopadu 1984) byl členem československých legií v Rusku. V roce 1915 narukoval k osmému pluku, s nímž odjel do Haliče na ruskou frontu. Pak byl zajat a v Taškentu se přihlásil do legií na Rusi. Zúčastnil se bitvy u Zborova, do vlasti se vrátil až roku 1920. V druhé světové válce bojoval v řadách britských vojsk v Africe. Po procesu s Rudolfem Slánským byl uvězněn ve Valdicích. Rehabilitace se dočkal v roce 1968.
O osudech Čechoslováků, kteří zde zemřeli, se mnoho neví. Proto se je Radim Chrást vydal na začátku letošního ledna zmapovat. Na snímku je křesťanský hřbitov číslo 11 poblíž bývalého zajateckého tábora Trojick (dnešní Uzbekistán). Jsou zde pohřbeny až tisícovky Čechů a Slováků.
Prapor československých dobrovolníků z města Taškent, který si přivezli do legií. Zajateckými tábory v tehdejší gubernii Turkestán prošly i mnohé osobnosti československého protinacistického odboje, například Karel Klapálek, František Kravák, Jan Kasalický nebo Václav Vašátko.
Turkestánem byla nazývána oblast mezi Čínou, Afghánistánem, Persií a Kaspickým mořem. Území bylo pro umísťování zajatců vhodné jak podnebím, tak velkým počtem prázdných kasáren. Téměř třetina přijíždějících zajatců byla z Česka a Slovenska. Celkem se na území gubernie rozkládalo 34 zajateckých táborů, ve kterých koncem roku 1915 žilo 150 tisíc zajatců.
Foto: Archiv Radima Chrásta
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
21. 2. 2020 7:10
Před sto lety zemřely v zajateckých táborech ve Střední Asii tisíce Čechoslováků. Do oblasti tehdejšího Turkestánu se letos vypravil badatel Radim Chrást, aby zmapoval jejich osudy. "V blízkosti bývalých zajateckých táborů z první světové války jsou pohřbeny tisíce Čechů a Slováků, o kterých víme až zoufale málo. Natož aby měli důstojné pomníky," říká.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy