Čeští letci bojují ve Slovenském národním povstání. Unikátní snímky ze slavné operace

Čeští letci bojují ve Slovenském národním povstání. Unikátní snímky ze slavné operace
15. září 1944, slovenské letiště Tri Duby (dnes letiště Sliač, na němž sídlí 1. letecká základna Otty Smika). František Fajtl v Lavočce s číslem 58 právě přistává na půdě vlasti.
Lavočka č. 39 Jana Klána (1911-1986) zaparkovaná 16. září 1944 na letišti Tri Duby.
František Fajtl, velitel 1. československého samostatného stíhacího leteckého pluku v SSSR.
Výměna palubních kanónů Švak na jiném slovenském letišti Zolná. Uprostřed sovětský technik poručík Pjotr Stěpanovič Medveděv, jeden z těch sovětských příslušníků Fajtlova stíhacího pluku, kteří po odletu většiny svých krajanů zpět za linie fronty zůstal s plukem na Slovensku. Později padl v horách.
Foto: sbírka Jiřího Rajlicha
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
29. 8. 2019 6:16
Před 75 lety začalo Slovenské národní povstání. Výraznou úlohu v něm hráli i čeští letci v čele s Františkem Fajtlem. Přinášíme unikátní snímky pilotů stíhaček, kteří 15. září 1944 přistáli na slovenském letišti Tri Duby, aby z něj po 41 dnů startovali ke stovkám akcí proti letounům nacistické Luftwaffe či jednotkám wehrmachtu, které decimovaly povstání Slováků.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy