Čeští letci bojují ve Slovenském národním povstání. Unikátní snímky ze slavné operace

Čeští letci bojují ve Slovenském národním povstání. Unikátní snímky ze slavné operace
15. září 1944, slovenské letiště Tri Duby (dnes letiště Sliač, na němž sídlí 1. letecká základna Otty Smika). František Fajtl v Lavočce s číslem 58 právě přistává na půdě vlasti.
Lavočka č. 39 Jana Klána (1911-1986) zaparkovaná 16. září 1944 na letišti Tri Duby.
František Fajtl, velitel 1. československého samostatného stíhacího leteckého pluku v SSSR.
Výměna palubních kanónů Švak na jiném slovenském letišti Zolná. Uprostřed sovětský technik poručík Pjotr Stěpanovič Medveděv, jeden z těch sovětských příslušníků Fajtlova stíhacího pluku, kteří po odletu většiny svých krajanů zpět za linie fronty zůstal s plukem na Slovensku. Později padl v horách.
Foto: sbírka Jiřího Rajlicha
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík , Dan Poláček
29. 8. 2019 6:16
Před 75 lety začalo Slovenské národní povstání. Výraznou úlohu v něm hráli i čeští letci v čele s Františkem Fajtlem. Přinášíme unikátní snímky pilotů stíhaček, kteří 15. září 1944 přistáli na slovenském letišti Tri Duby, aby z něj po 41 dnů startovali ke stovkám akcí proti letounům nacistické Luftwaffe či jednotkám wehrmachtu, které decimovaly povstání Slováků.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy