Dávný svět na 100 let starých barevných fotkách. Jedinečná sbírka vyvolala senzaci

Dávný svět na 100 let starých barevných fotkách. Jedinečná sbírka vyvolala senzaci
Alžírští tanečníci a hudebníci z kmene Ouled Naïl ve městě Bou Saada, rok 1911.
V této době Alžírsko podobně jako okolní části severní Afriky ovládala Francie.
Snímek z divadelního představení v Kjótu. Roku 1912 v Japonsku začíná období Taišó, pro které byl charakteristický prudký technický pokrok a modernizace institucí.
Pouliční prodavačka květin v Paříži v roce 1918.
Senegalský odstřelovač v marockém Fezu v roce 1913, kdy byl stát francouzským protektorátem.
Foto: Aktuálně.cz / Archiv Musée Albert-Kahn / CC-BY-4.0 / Se souhlasem k užití
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
13. 2. 2023 5:56
Francouzské Muzeum Alberta Kahna vdechlo nový život více než sto let starým jedinečným barevným fotografiím. Desítky tisíc snímků ve vysokém rozlišení ukazují, jak se během 20. století měnil svět. Pařížská kulturní instituce je nyní zpřístupnila ve zdigitalizované podobě.

Snímky, které nasbíral francouzský bankéř a filantrop Albert Kahn, si sice bylo možné prohlédnout již dříve, ale pouze v nízké kvalitě prostřednictvím obtížně ovladatelných webových stránek. Projekt Archivy planety Kahn zahájil v roce 1909 krátce poté, co se komerčně dostupnou stala technika autochromu, umožňující výrobu barevných fotografií, připomíná Rádio Svobodná Evropa.

Desítka nejlepších francouzských fotografů tehdy dostala za úkol procestovat svět, aby, jak bankéř vysvětlil, "jednou provždy zachovali určité aspekty, postupy a způsoby lidské činnosti, jejichž fatální zánik je jen otázkou času".

V některých případech Kahnovi fotografové pořizovali vůbec první barevné fotografie zemí, ve kterých pracovali. Jean Brunhes, ředitel projektu, shrnul Archivy planety jako "využití nástrojů, které se právě zrodily, k zachycení a uchování skutečností o planetě, která se chystá zemřít".

Technika autochromního barevného filmu byla poprvé představena ve Francii v roce 1907 a okamžitě vyvolala senzaci, k vytvoření barevných snímků využívala miliony "pixelů" z obarvených zrnek bramborového škrobu vtlačených do emulze. Pastelově zbarvené, lehce skvrnité fotky, které autochrom vytvářel, byly popisovány jako "barvy snů".

Projekt však musel během velké hospodářské krize skončit, Kahn v roce 1932 zbankrotoval a za osm let, krátce poté, co Francii obsadila nacistická vojska, zemřel. Obrazový záznam, který po sobě se svými fotografy zanechal, je označován za jednu z nejvýznamnějších sbírek barevných fotek, které kdy byly pořízeny.

 

Právě se děje

Další zprávy