Obrat: Černé skříňky jemenského airbusu nalezeny nejsou

Zahraničí Zahraničí
1. 7. 2009 18:00
Francouzské ministerstvo odvolalo své dřívější prohlášení
Foto: Aleks B

Moroni - Francouzské ministerstvo pro spolupráci s frankofonními zeměmi prohlásilo, že záznamové zařízení z airbusu, který se v úterý v časných ranních hodinách zřítil v Indickém oceánu nedaleko Komor, se lokalizovat nepodařilo.

Vyvrátilo tak dřívější tvrzení, podle kterého byl signál jedné ze dvou černých skříněk zachycen. Později vyšlo najevo, že se jednalo o signál nouzového majáku.

"Transall (vojenské letadlo), které zachytilo akustický signál, neobjevilo - přes to, co bylo řečeno dnes ráno - maják záznamových zařízení, ale spíše něco, co vypadá jako nouzový maják," prohlásil ministr Alain Joyandet, který přiletěl do hlavního komorského města Moroni.

Takzvané černé skříňky zaznamenávají letová data a rozhovory v kokpitu. Povinně je mají na palubě všechna letadla a jejich data jsou po jakémkoliv letu podrobována analýze. V případě nehody jde o základní pomůcku vyšetřovatelů při objasnění jejích příčin.

O lokalizaci zařízení během dneška informovala agentura AFP. K místu měl později vyrazit tým, který měl skříňku vyzvednout.

"Signál černé skřínky byl leteckou hlídkou lokalizován včera (úterý) v 16:30 místního času 40 kilometrů od Grande Comore," prohlásila Joyandetova mluvčí podle AFP.

Podobně jako v případě nehody airbusu AF447 nad Atlantickým oceánem prvního června se skříňky nacházejí pod mořskou hladinou. V tomto případě však letadlo havarovalo blízko pobřeží, a bude tak mnohem jednodušší zařízení z mořského dna vytáhnout.

Let IY626 společnosti Yemenia mířil z jemenského Saná na souostroví Komory, které se nachází nedaleko Madagaskaru. Krátce před přistáním se zatím z neznámých důvodů zřítil do moře. Ze 153 lidí na palubě přežila pouze mladá dívka.

Jedná se o dvanáctiletou (původně se psalo, že čtrnáctiletou) Bahiu Bakariovou, která má jak francouzské, tak komorské občanství. Má zlomenou klíční kost a řezné rány v obličeji, její stav je však celkově dobrý.

"Její život není v ohrožení. S ohledem na šok, který prožila, je velice klidná," řekl agentuře Reuters chirurg Ben Imani z nemocnice El Marouf v hlavním městě Komor Moroni.

Mezi cestujícími v letadle bylo 66 Francouzů a byli zde také občané Etiopie, Kanady, Komor, Indonésie, Maroka, Palestinských území, Filipín a Jemenu.

Podle jemenských úřadů způsobilo nehodu zřejmě špatné počasí, francouzští a evropští činitelé však poukázali na to, že společnost Yemenia v minulosti vykázala řadu nedostatků týkajících se bezpečnosti a že v roce 2007 byly shledány závady i na samotném stroji, který se v úterý zřítil.

Od té doby do Evropy toto letadlo nepřiletělo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy