Obnova Haiti prý potvrdá deset let, stát bude miliardy

Zpravodajská směna, abc
26. 1. 2010 20:40
Na včerejším setkání v Montrealu se diskutovalo o budoucí pomoci Haiti
Foto: Aktuálně.cz

Montreal - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministři z dalšího více než tuctu zemí se potkali, aby prodiskutovali, jakým způsobem Haiti znovu vystavět po ničivém zemětřesení.

Schůzka proběhla v pondělí 25. ledna v kanadském Montrealu. Jejím cílem je vytvoření strategie pro obnovu a dlouhodobou rekonstrukci Haiti. Po dohodnutí strategie proběhne dárcovská konference, která by měla zajistit financování.

Podle Clintonové by dárcovská konference měla proběhnout během příštího měsíce až dvou.

Stovky tisíc lidí se ze dne na den ocitly bez střechy nad hlavou
Stovky tisíc lidí se ze dne na den ocitly bez střechy nad hlavou | Foto: Markéta Kutilová, Člověk v tísni

Hlavně efektivně

Kanadský předseda vlády Stephen Harper prohlásil, že svět čeká deset let těžké práce pro Haiti. Je podle něj třeba zajistit, aby byl skutečně každý zdroj pomoci využit efektivně. Ať už jde o peníze, práci či vozidlo.

Spojené státy americké přispěly Haiti krizovým balíčkem v hodnotě sta milionu dolarů.

Clintonová na toto téma poznamenává, že tím finanční pomoc Američanů neskončí. Dodává také, že již před zemětřesením USA s Haiti vypracovávalo ekonomický a rozvojový plán, který měl pomoci stabilizovat ekonomiku. Kvůli zemětřesení je třeba plán zrevidovat, ale zahodit se ho prý nechystají.

Jakoby Haiti nemělo svých problémů dost, musí se potýkat ještě s rabováním
Jakoby Haiti nemělo svých problémů dost, musí se potýkat ještě s rabováním | Foto: Reuters

Port-au-Prince bude muset řadu institucí postavit znovu. Plánuje se také jejich decentralizace, aby bylo možné zajistit potřeby stovek tisíců Haiťanů, u kterých se očekává přestěhování do vesnických oblastí. Tvrdí to předseda haitské vlády Jean-Max Bellerive.

Revize pomoci a plány do budoucna

Pondělní setkání také umožnilo zhodnotit dosavadní pokrok v doručování humanitární pomoci do Haiti. Evropský diplomat, který si přál zůstat v anonymitě, reportérům CNN sdělil, že se země účastnící se mítinku chtějí vyhnout využívání peněz způsoby, které se v minulosti příliš neosvědčily.

Podle diplomata by prioritami mohlo být zemědělství, opětovné zalesnění a stavění nových cest. Vzniknout by proto měly projekty, na kterých se bude spolupracovat s haitskou vládu. Francie je prý připravena uspořádat dárcovskou konferenci na karibském ostrově Martinik.

Mluvčí ministerstva zahraničí Saúdské Arábie prohlásil, že jejich stát Haiti daroval padesát miliónů dolarů. Podle mluvčího již OSN peníze obdržela.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy