"Obludný hurikán Michael" míří k Floridě, zesílil na druhý stupeň

ČTK ČTK
9. 10. 2018 16:07
Kvůli hurikánu Michael muselo opustit své domovy asi 120 tisíc Američanů.
Hurikán Michael na snímku z 8. října.
Hurikán Michael na snímku z 8. října. | Foto: Reuters

Miami (USA) - Nebezpečný hurikán Michael v úterý zesílil na druhý stupeň z pěti kategorií a směřuje Mexickým zálivem k americké Floridě, kam by měl dorazit ještě podstatně silnější ve středu. Oznámila to americká meteorologická služba.

Síla větru překročila hranici 150 kilometrů v hodině a úder na floridské pobřeží může být podle expertů devastující.

Floridský guvernér Rick Scott varoval obyvatele poloostrova, že "obludný hurikán" může dorazit za několik hodin a přinese prudké poryvy větru a silné a vytrvalé deště. Z níže položených částí státu byla nařízena povinná evakuace, podle agentury AP se týká asi 120 tisíc lidí.

V ohrožení je hlavně severozápadní část Floridy, pruh země dlouhý přes 300 kilometrů známý jako Panhandle (rukojeť pánve), kde žije asi půldruhého milionu lidí. Část tohoto území leží na úrovni hladiny moře nebo jen několik metrů nad ní.

Michael může způsobit rozsáhlé záplavy, předpokládá se, že v krátké době napadne až 30 centimetrů srážek. Rozbouřený Mexický záliv může zaplavit pobřeží až čtyřmetrovými vlnami.

Hurikán už způsobil vážné škody i oběti na životech v řadě středoamerických států, kde se okraj živlu napojil na tlakovou níži nad Pacifikem. Salvador, Honduras a Nikaragua hlásí dohromady třináct mrtvých, většinou jde o lidi zavalené v troskách svých obydlí.

Guvernér Scott vyhlásil stav nouze v 35 floridských okresech od regionu Panhandle po Tampa Bay. Mýto na dálnicích bylo zrušeno, aby úřady povzbudily obyvatele k evakuaci. V pohotovosti jsou stovky příslušníků floridské Národní gardy.

 

Právě se děje

Další zprávy