Obloha plná paprsků. NASA zveřejnila mapu rentgenového záření ve vesmíru

Zahraničí Zahraničí
4. 6. 2019 10:40
Na první pohled se může zdát, že to jsou trasy dopravních letadel nebo třeba znázornění šíření informací přes internet. Ve skutečnosti je to ale vesmír a jeho rentgenové záření. Snímek zachycující rentgenové paprsky zveřejnil tento týden americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Jde o mapu, kterou 22 měsíců vytvářelo speciální zařízení NICER zabudované na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jeho úkolem je zkoumat mimo jiné elektromagnetické vlny ve vesmíru. Oblouky představují rentgenové paprsky, nejjasnější z nich znázorňují nejčastější cesty.
Mapa všech rentgenových paprsků ve vesmíru
Mapa všech rentgenových paprsků ve vesmíru | Foto: NASA.gov

Vide: Mise NASA Opportunity na Marsu skončila po 15 letech

NASA po 15 letech končí na Marsu misi s vozítkem Opportunity | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy