Z vězení do brazilského prezidentského paláce. Oblíbený Lula chystá velkolepý návrat

Simone Radačičová Simone Radačičová
11. 5. 2022 15:38
Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, kterému Brazilci neřeknou jinak než Lula, připravuje velký comeback. Někdejší odborářský lídr, který coby hlava státu vyvedl miliony lidí z chudoby a pak strávil zhruba rok a půl ve vězení kvůli korupci, se znovu vydává do boje o prezidentský palác. Jeho soupeřem je krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro.
Brazilský exprezident Lula je u obyvatel stále populární.
Brazilský exprezident Lula je u obyvatel stále populární. | Foto: Reuters

"Jsem přesvědčen, že se nám podaří dosáhnout největší mírové revoluce, jakou kdy svět viděl," prohlásil o uplynulém víkendu šestasedmdesátiletý Lula k davu svých stoupenců. Vyzval Brazilce, aby se sjednotili proti Bolsonarově "neschopnosti a autoritářství". 

Lula si pro oznámení své kandidatury zvolil Sao Paulo. Nebyl to náhodný výběr, právě v tomto městě před lety odstartoval svoji kariéru odborářského lídra, jenž nakonec skončil v čele země. Na mítink dorazili nejen "běžní" Brazilci, ale také tamní celebrity, odboráři nebo zástupci původních obyvatel.

Lula se narodil v severovýchodním brazilském státě Pernambuco do velmi chudé rodiny farmářů, kteří neuměli ani číst. Měl celkem sedm sourozenců, Lula byl druhý nejmladší. 

Když mu bylo sedm let, jeho matka se rozhodla odejít do státu Sao Paulo. Ještě jako chlapec Lula vystřídal několik různých prací. Leštil boty nebo prodával buráky na ulici. Číst se naučil až v deseti. Ve 14 letech začal pracovat v ocelárnách. 

Když zestárnul na 19 let, při pracovním úrazu přišel o prst na levé ruce. Musel obejít několik nemocnic, než ho ošetřili. Tento zážitek v něm vyvolal touhu zapojit se do boje za lepší pracovní podmínky. Vstoupil do odborů, kde postupně získával stále větší vliv. 

Odcházel jako extrémně populární prezident

Na začátku 80. let minulého století spoluzaložil brazilskou Stranu práce. V prezidentských volbách nejprve třikrát neúspěšně kandidoval. Uspěl až v roce 2002, tedy na čtvrtý pokus. 

Coby prezident v letech 2003 až 2011 prosadil sociální program Bolsa Família, který živil komoditní boom a robustní ekonomický růst. Program stojí na sociálních dávkách, které vláda posílá zejména matkám. Ty výměnou za to musí splnit podmínky, mezi něž patří třeba povinná školní docházka jejich dětí. Díky programu se miliony lidí vymanily z extrémní chudoby a další miliony se vyšvihly do střední třídy. 

Lula odešel z funkce v lednu 2011 coby nejpopulárnější hlava státu v moderních dějinách. Jeho působení v úřadě schvalovalo 87 procent lidí. S Lulou si mnozí Brazilci dodnes spojují léta růstu a blahobytu. 

Stárnoucí muž se poprvé pokusil vrátit do prezidentské funkce v roce 2018. Tehdy ale místo v prezidentském paláci skončil ve vězení. Byl odsouzen k 12letému trestu za korupci a praní špinavých peněz. Podle tehdejšího rozsudku se zapletl do rozsáhlé kauzy, které se v Brazílii přezdívá Lava Jato, tedy v překladu automyčka. Jde o korupční skandál kolem největší ropné společnosti Petrobras, kdy vysoce postavení manažeři z různých stavebních podniků výměnou za lukrativní kontrakty upláceli úředníky a politiky. 

Exprezident Lula svou vinu vždy odmítal a tvrdil, že kauza je zpolitizovaná. Nakonec tak musel kvůli soudu odstoupit z prezidentské kampaně. Ve vězení strávil rok a půl, než brazilský nejvyšší soud nařídil jeho propuštění. 

Nakonec v březnu 2021 tento soud zrušil rozsudek úplně s tím, že soudce Sergio Moro, který se později stal Bolsonarovým ministrem spravedlnosti, byl zaujatý. 

Co říkají průzkumy

Lula je nyní favoritem prezidentských voleb, které se mají konat 2. října. Průzkum společnosti Ipespe ukazuje, že nyní by v prvním kole voleb získal 38 procent, zatímco Bolsonaro 29 procent. 

Lula těží z potíží současného prezidenta, kterého mnozí Brazilci viní z toho, že nezvládl koronavirovou pandemii. Bolsonaro se postavil proti plošným uzavírkám nebo proti očkování. Na chorobu covid-19 zemřelo v Brazílii zhruba 665 tisíc lidí.

Brazilci mu vyčítají i kupící se hospodářské potíže, rostoucí inflaci a nezaměstnanost. Jihoamerická země je také stále více pod drobnohledem mezinárodního společenství kvůli amazonskému pralesu. Bolsonaro opakovaně mluví o tom, že Amazonie, ukrývající nerostné bohatství nevypočitatelné hodnoty, se musí otevřít byznysu. Svou ostrou rétorikou podle odborníků podněcuje farmáře a další, aby vypalovali a káceli cenný prales. Snížil také rozpočet agentur, které dohlížely na ochranu lesa a původních obyvatel. Proti tomu se Lula ostře vymezuje. 

Přesto se v posledních týdnech jeho náskok před Bolsonarem ztenčuje. Podle některých kritiků Lula až příliš vyzdvihuje své minulé úspěchy a málo se věnuje plánům do budoucna. To mnohým Brazilcům vadí, protože chtějí znát jeho recept na nastartování tamní ekonomiky. 

Škodí mu i některé výroky. Lula například nedávno prohlásil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj "nese stejnou vinu za válku na Ukrajině jako Vladimir Putin". 

Zachová se jako Trump?

Experti očekávají, že v říjnu půjde o vyhrocený souboj plný útoků. Bolsonaro už teď nešetří ostrými výpady. Lulův možný návrat do prezidentského paláce nedávno označil za "návrat zločince na místo činu". 

Objevily se také spekulace, že Bolsonaro po vzoru svého politického mentora, bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, neuzná porážku ve volbách. Kritizuje elektronické volební přístroje a volá po tom, aby se do Brazílie vrátily papírové volební lístky. 

Jeho kritiku ale brazilské volební úřady odmítají. 

Video: Brazílie je v kulturní válce, říká Němec

Brazílie je v počtu vražd na úrovni Kolumbie, nový prezident Bolsonaro slibuje více zbraní lidem a beztrestnost policistům, popisuje Jan Němec z VŠE. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy