Obliba Ficova Směru klesá, prezidentské volby zamíchaly popularitou slovenských stran

ČTK ČTK
2. 4. 2019 14:31
Po prezidentských volbách na Slovensku klesla na historické minimum popularita nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, Směr-SD ale nadále zůstává nejoblíbenější stranou v zemi. Na druhé místo v žebříčku se vyšvihla dvoučlenná koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko a Spolu, která v kampani před přímými volbami hlavy státu podporovala pozdější vítězku Zuzanu Čaputovou. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury AKO.
Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Aktuálně.cz

Podpora Směru-SD klesla na 19,7 procenta z 22,4 procenta v únoru. Podle agentury AKO přitom podpora Směru-SD dosud nikdy nespadla pod hranici 20 procent. Sociální demokraté podporovali v prezidentské kampani místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, který v sobotním rozhodujícím kole voleb hlavy státu neuspěl proti Čaputové.

Na druhé místo v žebříčku popularity stran se dostala koalice Progresivní Slovensko a Spolu, kterou by nyní volilo 14,4 procenta rozhodnutých voličů. V únoru to bylo jen 7,5 procenta.

Budoucí slovenská prezidentka Čaputová byla místopředsedkyní Progresivního Slovenska, funkce ve straně se vzdala před druhým koleb voleb hlavy státu.

Podle sondáže, kterou agentura uskutečnila v pondělí a během úterý, by se do slovenské sněmovny dostalo až devět stran či koalic. Kromě Směru-SD klesla popularita také dalším dvěma vládním stranám. I průzkum AKO potvrdil, že tříčlenná vládní koalice by již neměla potřebnou většinu v parlamentu. V sondáži si pohoršila kromě jiných také nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy