Oblaka kouře, štiplavý zápach a popel. Singapur se dusí

Jana Černá
22. 6. 2013 9:30
Singapur od středy sužuje rekordně špinavý vzduch

Singapurský přístav ve středu, kdy se situace kriticky zhoršila.
Singapurský přístav ve středu, kdy se situace kriticky zhoršila. | Foto: Reuters

Singapur - Všudypřítomný kouř, štiplavý zápach spáleného dřeva a usazující se šedý popel. Index znečištění ovzduší v Singapuru dosahuje historických hodnot.

Lidé musejí nosit ochranné masky, přibývá případů, kdy zasahují lékaři.

Oblaky kouře z hořících lesů v sousední Indonésii zahalují tento městský stát už týden, situace se zásadně zhoršila ve středu. Tehdy index poprvé dosáhl hodnot ohrožujících lidské zdraví.

"Snažíme se pokračovat v běžném životě, i když v pátek znečištění dosáhlo rekordní úrovně 400 bodů," uvedl pro Aktuálně.cz singapurský novinář Bhavan Jaipragas.

Znečištění postihlo i Malajsii, která kvůli němu zavřela stovky škol na jihu země. Singapurským žákům už předtím začaly prázdniny.

Jih Malajsie, přímo sousedící se Singapurem. Kvůli kouři tu museli zavřít 600 škol.
Jih Malajsie, přímo sousedící se Singapurem. Kvůli kouři tu museli zavřít 600 škol. | Foto: Reuters

Pro Singapur a Malajsii představují oblaka kouře z požárů v Indonésii téměř každoroční problém. Na stupnici od nuly do 500 však tento druh znečištění dosud nikdy nepřekročil 400 bodů.

Problémy způsobují indonéští zemědělci, kteří se snaží levně získat půdu pro pole tím, že zakládají lesní požáry. Je to nezákonné, místní úřady proti tomu ale obvykle žádné kroky nepodnikají.

Na začátku týdne přitom situace ještě zdaleka tak špatná nebyla.
Na začátku týdne přitom situace ještě zdaleka tak špatná nebyla. | Foto: Reuters

Nikdo není schopen odhadnout, kdy se vzduch v Singapuru vyčistí, většina odhadů hovoří o několika týdnech.

"Nevíme, jak se tento problém vyvine, protože to záleží na hoření, záleží to na počasí a záleží to na větru," řekl ve čtvrtek singapurský premiér Lee Hsieng Loong.

"Může to klidně trvat několik týdnů, ale je docela možné, že to bude trvat až do té doby, než na Sumatře skončí období sucha, což může být v září nebo říjnu," citovala jeho chmurnou předpověď BBC.

Zahalená do dýmu je i singapurská obchodní čtvrť.
Zahalená do dýmu je i singapurská obchodní čtvrť. | Foto: Reuters

Zhoršující se situace přiměla v pátek singapurského ministra životního prostředí k cestě na jednání do hlavního města Indonésie Jakarty.

Podle singapurského deníku The Straits Times nabízí Singapur Indonésii asistenci při pokusech o zmírnění stále většího množství dýmu, včetně letadel používaných pro řízené změny počasí.

Ochranné masky nosí stále více lidí.
Ochranné masky nosí stále více lidí. | Foto: Reuters

"Situace je šokující zejména pro mladší Singapurce, kteří jinak vyrůstají ve sterilně čistém prostředí a nejsou zvyklí na chaos a zmatek, který znečištění způsobuje. Lidé, kteří se narodili v éře rychlého růstu a nových technologií, si zkrátka stěžují více," komentuje situaci Jaipragas.

Pro toho, kdo má domov nebo pracoviště vybavené klimatizací a neotevírá okna, ale podle něj nemusí kouř představovat zásadní problém.

Singapurský záliv jindy láká mnoho lidí k vyhlídkovým projížďkám.
Singapurský záliv jindy láká mnoho lidí k vyhlídkovým projížďkám. | Foto: Reuters

Doktoři však pozorují nárůst počtu pacientů. Lékař Philip Koh pro agenturu AFP uvedl, že za poslední týden u něj počet návštěv lidí s dýchacími potížemi vzrostl o 20 procent.

"Moji pacienti mi říkají, že mají obavy z toho, jak dlouho to ještě bude trvat a o kolik výše se ještě index znečištění vyšplhá," řekl pro BBC.

Singapurská národní agentura pro životní prostředí začala místo tříhodinových aktualizací indexu v posledních nejkritičtějších dnech zveřejňovat nové údaje každou hodinu.

V maskách probíhají i ranní rozcvičky singapurských dělníků
V maskách probíhají i ranní rozcvičky singapurských dělníků | Foto: Reuters

"Při této situaci se zřetelně projevuje jedno z omezení, kterému musíme jako malá země čelit. Jsme přímo závislí na tom, co se děje v našem blízkém okolí. Singapurci si kvůli tomu připadají bezmocní," řekl pro Aktuálně.cz Bhavan Jaipragas.

Vyprodané ochranné masky hlásily obchody už ve čtvrtek. Město je pokryté jemným šedým popelem a kdo nemusí, nevychází ven.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy