Obklíčení Ukrajinci pro Aktuálně.cz: Chybí jídlo, hoří auta

Martin Novák Martin Novák
7. 5. 2014 11:50
Viktor Vinničenko a Ella Ozoleová hovoří o životě v obležených městech Slavjansk a Kramatorsk, kde se bojuje.
Ohořelý automobil u Slavjansku.
Ohořelý automobil u Slavjansku. | Foto: Reuters

Slavjansk/Kramatorsk – Je to už válka, nebo ještě ne? Názory na to, jak pojmenovat dění ve východoukrajinských městech Slavjansk a Kramatorsk, se různí.

Viktor Vinničenko ze Slavjansku.
Viktor Vinničenko ze Slavjansku. | Foto: Aktuálně.cz

Místním obyvatelům ale střety mezi ukrajinskou armádou a proruskými ozbrojenci změnily dřívější poklidný život v ospalých městečkách ve stresující drama se strachem o život.

Aktuálně.cz se telefonicky spojilo s Viktorem Vinničenkem, který má dům se zahradou nedaleko centra Slavjansku.

Podle něj jsou zprávy o tom, že separatisté z města ustupují, nepravdivé. "V centru je klid, tam se vůbec nestřílí. Ukrajinští vojáci stojí na silnicích kolem Slavjansku, ale dovnitř nevstoupili," říká.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Situace v zásobování potravinami začíná být podle Vinničenka kritická. "Lidé si nakoupili jídlo nadlouho dopředu, takže v obchodech už je toho jen málo a zásoby nepřijíždějí. K sehnání nejsou vůbec brambory."

Bývalý příslušník pohraničních vojsk a veterán z války v Afghánistánu zároveň tvrdí, že v telefonickém rozhovoru nemůže příliš hovořit. Odmítl nám například říci, jak daleko od centra jsou ukrajinští vojáci a zda je blokáda silnic neprostupná.

"Pochopte, je tady mimořádná situace a jako bývalému profesionálnímu vojákovi je mi jasné, že nás odposlouchávají. Nemohu a nechci o tomto nic říkat," uvedl.

Podle ukrajinských médií kontrarozvědka SBU skutečně hovory ve Slavjansku odposlouchává. Na jejich základě identifikuje proruské ozbrojence pohybující se v ulicích a předvídá jejich plány.

Panika nebo nějaké rabování podle Vinničenka zatím nehrozí. "V ulicích lidé postavili barikády, aby se cítili bezpečněji, ale není tu žádná anarchie nebo zločinnost," tvrdí.

Ella Ozoleová.
Ella Ozoleová. | Foto: Martin Novák

Ella Ozoleová z Kramatorska popisuje situaci v jejím městě dramatičtěji. "Jenom za úterý jsem napočítala tři shořelé autobusy a mnoho vypálených aut. Často slyším střelbu. Školy jsou zavřené, stejně jako většina obchodů. Policisté z města úplně zmizeli," uvedla na dotaz Aktuálně.cz.

V Kramatorsku se odehrávají těžké boje hlavně kvůli tomu, že na okraji města leží letiště, klíčové pro zásobování ukrajinských jednotek. Armáda toto letiště kontroluje, ale jinak je většina města pod kontrolou proruských rebelů.

Ella nesympatizuje se separatisty, podle ní není situace v tomto směru ve městě jednoznačná. Někteří lidé za proruskými povstalci stojí, jiní chtějí jejich odchod.

Při střelbě v Kramatorsku zemřela jedenadvacetiletá zdravotní sestra Julija Izotovová.
Při střelbě v Kramatorsku zemřela jedenadvacetiletá zdravotní sestra Julija Izotovová. | Foto: Reuters

"V Horlivce, což je kousek od nás, v pondělí zastřelili člověka jen kvůli tomu, že chtěl na dům pověsit ukrajinskou vlajku," říká.

Slyšela prý také, že ozbrojenci přepadli pobočku banky Privat Bank a odvezli si peníze.

Privat Bank patří mezi největší finanční ústavy na Ukrajině a například v Oděse nebo Mariuopulu se její pobočky staly terčem útoku proruských demonstrantů. Ve vedení banky je totiž miliardář Ihor Kolomyskij, který podporoval protestní shromáždění na kyjevském Majdanu a kritizuje zasahování Ruska do vnitřních věcí Ukrajiny.

Foto: Aktuálně.cz

Ve Slavjansku se počet povstalců se zbraněmi v rukou odhaduje na osm stovek, mají i obrněné transportéry. Armádě se podařilo dobýt malý kopec s televizní věží, což vojákům umožňuje lepší přehled o situaci ve městě.

V Kramatorsku je situace méně přehledná. Odstřelovačům se ale například povedlo na letišti zasáhnout startující vojenský vrtulník.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy